Македонски виолинист ѕвезда на социјалните мрежи: Виктор Ангелов на 9GAG (видео)


Македонски виолинист ѕвезда на социјалните мрежи: Виктор Ангелов на 9GAG (видео)

Во Македонија имаме многу млади музички таленти кои вреди да ги слушне целиот свет. Еден таков пример е виолинистот Виктор Ангелов.

violinistot-vivktor-angelov-vo-firenca-makedonski-virtuozo-koj-go-spodeli-i-9gag-01.jpg

Неговиот талент започнал да го негува уште од 7 години. Средното училиште го завршил во Србија, а потоа станал студент на познатиот Универзитет „Mozarteum“ во Салцбург.

Инаку Ангелов досега многупати настапувал заедно со Македонската филхармонија, а имал и солистички концерти.

Ангелов е неверојатен талент и виртуоз чиј уличен настап во Фиренца, Италија, неодамна беше споделен и од познатата интернет страна 9GAG.

Слушнете ги вештините на еден од најмаркантните таленти на Македонија за својата генерација.

Уличен настап со изведба на „Shape Of You“ на Ед Ширан:

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Виктор Апостоловски со втор албум Во срцето и нов спот за синглот Убиј... Македонскиот идол Виктор Апостоловски на својот 28-ми роденден го промовираше не...