Топ 10 најшазамувани песни за 2013 година

Шазам е мобилна апликација која моментално ја користат 500 милиони корисници на iOS системот, a достапна е и за корисниците на Android оперативниот систем.

top-10-najsazamuvani-pesni-za-2013-godina-01

Оваа апликација е создадена за оние кои постојано се мачат со пронаоѓањето на песните кои ги слушнале за време на реклама или филм.

Затоа, следен пат наместо да ги пребарувате зборовите и фразите кои ги запаметивте, симнете си ја оваа мобилна апликација тука за iOS и тука за Android.

Шазам апликацијата работи на следниов начин: смартфонот зачувува краток дел од песната која сте ја преслушале, а потоа ја пребарува низ базата во која се наоѓаат нешто повеќе од 11 милиони песни.

За само 10 секунди подоцна, ги добивате изведувачот, песната и албумот на кој се наоѓа.

Сега, возможна е и Авто Шазам опцијата која работи дури и кога апликацијата е затворена. Па така, секогаш кога апликацијата ќе лоцира нов сингл, корисникот ќе биде известен за неговото име и изведувач.

Од милионските корисници кои веќе ја имаат симнато оваа апликација, беше направена следнава листата од топ 10 најшазамувани песни во текот на 2013 година.

1. Robin Thicke - Blurred Lines


2. Avicii - Wake Me Up


3. Macklemore & Ryan Lewis - Thrift Shop


4. Macklemore & Ryan Lewis - Can’t Hold Us


5. P!nk - Just Give Me a Reason


6. Daft Punk - Get Lucky


7. Rihanna - Stay


8. Lorde - Royals


9. Passenger - Let Her Go


10. Will.I.Am - Scream & Shout

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg