Научно докажано: Оваа песна најбрзо „влегува во уво“

Научниците од Музејот за наука и индустрија во Манчестер, спровеле истражување на над 12.000 испитаници со кое тестирале која песна најбрзо се памети и се препознава.

naucno-dokazano-ovaa-pesna-najbrzo-vleguva-vo-uvo-01

Испитаниците преслушувале 40 најпродавани песни од секоја деценија, почнувајќи од 1940 година.

Според резултатите, најкратко време за препознавање од само 2,29 секунди им било потребно за да го препознаат хитот „Wannabe“ на женската тинејџерска атракција Spice Girls.


Меѓу топ 5 најпрепознатливи песни се и следниве:

Lou Vega - „Mumbo No.5Survivor -
„Eye of a tigerLady Gaga -
„Just DanceAbba -
„SOS

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg