Бијонсе и Џеј Зи на суд: „Drunk in love“ е плагијат на унгарска песна?!

Најновиот дует на Бијонсе и Џеј Зи им донесе прво место на светските музички листи, но и судска тужба.

beyonce-i-jay-z-na-sud-drunk-in-love-e-plagijat-na-ungarska-pesna-01.jpg

Еден од највпечатливите моменти во песната „Drunk in love“ е вокалот кој се провлекува низ целата песна и токму тој е причината заради која Џеј Зи, Бијонсе и продуцентот Тимбрленд добија тужба.

Овој глас наводно и припаѓа на унгарската пејачка Mitsou, според чии тврдења традиционалната песна е снимена уште во 1995 година.

Таа тврди дека никој, па дури ни Бијонсе и Џеј Зи не добиле права дигитално да ја обработат и користат.

Споредете ги двете песни, па самите заклучете - плагијат или очаен обид за слава?

Drunk in love


Bajba, bajba

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg