Кавер на песната „Space Oddity“ направен во вселената


Кавер на песната „Space Oddity“ направен во вселената

Најпосебниот кавер направен на песна на Дејвид Боуви воопшто. Дури слободно можеме да кажеме и најпосебниот кавер направен на која било песна воопшто.

kaver-na-pesnata-space-oddity-napraven-vo-vselenata-01.jpg

„Space Oddity“, една од најуспешните песни на Дејвид Боуви, отпеана во вселената од страна на канадскиот астронаут Крис Хадфилд за време на неговиот последен ден во Меѓународната вселенска станица, кратко време пред повторно да се врати на Земјата.

Последниот поздрав кој Хандфилд го испрати до Дејвид Боуви беше токму сеќавање на песната проследено со зборовите „Пепел во пепел, прашина во ѕвездена прашина. Твојата извонредност беше инспирација за сите нас. Збогум Ѕвездо.“

М. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ретро на денот: 18 години подоцна Мел Си од Spice Girls ја пее „Too Much“ 1997-та година дојде уште еднаш, но без целата група Spice Girls. Многу одамна о...
Последниот настап на Кели Кларксон на Американски идол го расплака целото жири (видео) Американскиот идол е во својата 15-та и последна сезона и дури и да престанавте ...
Адел и во автомобил пее подеднакво прецизно како на сцена (видео) Англиската пејачка е гостин во последната емисија на „Late Late Show“ на Џејмс К...

Најчитани неделава