Адел и Моцарт - совршен спој на „Hello“ и „Lacrimosa“ во една песна


Адел и Моцарт - совршен спој на „Hello“ и „Lacrimosa“ во една песна

Замислете спој на минатото и сегашноста, спој меѓу спиритуализмот од 18-от век и секуларизмот на 21-от век. Замислете ги Адел и Моцарт седнати во студио со пенкало и перо во рака како создаваат едно заедничко ремек-дело кое плови низ времето и трае засекогаш.

adel-i-mozart-sovrsen-spoj-na-hello-i-lacrimosa-od-izvonrednite-pianoguys-01.jpg

PianoGuys познати по своите дела во кои ја спојуваат класичната и модерната музика, овојпат решаваат да ги спојат Адел и Моцарт.

Иако мелодиската линија на двете песни изгледа различна, чувствата кои и двете песни ги носат во себе се речиси идентични, во „Lacrimosa“ што во превод значи плачливо, преовладува тагата за духовната смрт, додека во „Hello“ тагата е претворена во каење за изгубената врска.

Можеби сепак не сме толку далеку од нашите претходници колку навистина си мислиме...

М. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Бритни Спирс во новиот спот собра еден куп згодни мажи на аудиција Целиот свет со нетрпение го чекаше спотот за песната „Make me“ на Бритни Спирс о...
Најдобрите дела на класичната музика Mожеби не сте едни од нив, но повеќето луѓе класичната музика ја сметаат за доса...
Топ 5 хитови од лето 2007 vs. Од лето 2017: Кои се подобри? Пред 10 години, работите не беа така сложени како што се денес. Тогаш не се мисл...

Најчитани неделава