Бијонсе номинирана во речиси секоја категорија на MTV VMA 2016

MTV VMA можеби нема да бидат доделени до 28-ми август, но што се однесува до нас, на истите исто како веќе да победила Бијонсе.

bijonse-kje-bide-dzvezda-na-mtv-vma-01.jpg

Пејачката според бројот на номинации е фаворит за овогодинешните VMA, а по неа следат Адел и Аријана Гранде.

Не само што е номинирана за „Видео на годината“ и „Најдобро поп видео“, туку  и за „Најдобро видео од женски артист“, „Најдобра соработка“ и „Најдобра кореографија“.

Оваа година, таа е номинирана и за уште една награда за „Најдобро долго видео“ за песната „Lemonade“.

bijonse-kje-bide-dzvezda-na-mtv-vma-1.gif

Сите категории на номинации:

Видео на годината:

Адел - „Hello“

Бијонсе - „Formation“

Дрејк - „Hotline Bling“

Џастин Бибер - „Sorry“

Канје Вест - „Famous“

Најдобро видео од женски артист:

Адел - „Hello“

Бијонсе - „Hold Up“

Сиа - „Cheap Thrills“

Аријана Гранде - „Into You“

Ријана и Дрејк - „Work“

Најдобро видео од машки артист:

Дрејк - „Hotline Bling“

Брајсон Тилер - „Don't“

Калвин Харис и Ријана - „This Is What You Came For“

Канје Вест - „Famous“

„The Weeknd“ - „Can't Feel My Face“

Најдобра соработка:

Бијонсе и Кендрик Ламар - „Freedom“

„Fifth Harmony feat. Ty Dolla $ign“ - „Work From Home“

Аријана Гранде и Лил Вејн - „Let Me Love You“

Калвин Харис и Ријана - „This Is What You Came For“

Ријана и Дрејк - „Work“

Најдобро хип-хоп видео:

Дрејк - „Hotline Bling“

„Desiigner“ - „Panda“

Брајсон Тилер - „Don't“

„Chance The Rapper feat. Saba“ - „Angels“

„2 Chainz“ - „Watch Out“

Најдобро поп видео:

Адел - „Hello“

Бијонсе - „Formation“

Џастин Бибер - „Sorry“

Алесија Кара - „Wild Things“

Аријана Гранде - „Into You“

Најдобро рок видео:

„All Time Low“ - „Missing You“

„Coldplay“ - „Adventure of a Lifetime“

„Fall Out Boy feat. Demi Lovato“ - „Irresistible“

„twenty one pilots“ - „Heathens“

„Panic! At The Disco“ - „Victorious“

Најдобро електронско видео:

Калвин Харис - „How Deep Is Your Love“

„99 Souls ft. Destiny's Child & Brandy“ - „The Girl Is Mine“

Мајк Поснер - „I Took a Pill in Ibiza“

„Afrojack“ - „SummerThing!“

„The Chainsmokers feat. Daya“ - „Don't Let Me Down“

Најдобро долго видео:

„Florence + The Machine„ - „The Odyssey“

Бијонсе -„Lemonade“

Џастин Бибер - „PURPOSE: The Movement“

Крис Браун - „Royalty“

Троје Силван - „Blue Neighbourhood Trilogy“

Најдобар нов артист:

Брајсон Тилер

„Desiigner“

Зара Ларсон

Лукас Греам

„DNCE“

Најдобра уметничка режија:

Бијонсе - „Hold Up“

Фреги - „M.I.L.F. $“

Дрејк - „Hotline Bling“

Дејвид Боуви - „Blackstar“

Адел - „Hello“

Најдобра кореографија:

Бијонсе - „Formation“ (Крис Грант)

Миси Елиот и Фарел - „WTF (Where They From)“ (Hi-Hat)

Бијонсе - „Sorry“ (Крис Грант)

„FKA Twigs“ - „M3LL155X“ (FKA Twigs)

„Florence + The Machine“ - „Delilah“ (Холи Блејки)

Најдобра режија:

Бијонсе - „Formation“ (Мелина Матсуокас)

Coldplay - „Up&Up“ (Вања Хејман и Гал Мугија)

Адел - „Hello“ (Хавиер Долан)

Дејвид Боуви - „Lazarus“ (Јохан Ренк)

„Tame Impala“ - „The Less I Know the Better“ („Канада“)

Најдобра кинематографија:

Бијонсе - „Formation“ (Малик Сајид)

Адел - „Hello“ (Андре Турпин)

Дејвид Боуви - „Lazarus“ (Крили Форсберг)

Алесо - „I Wanna Know“ (Кори Џенингс)

Аријана Гранде - „Into You“ (Пол Лауфер)

Најдобри визулени ефекти:

„Coldplay“ - „Up&Up“ (Вања Хајман, Gloria FX и VFX House)

„FKA Twigs“ - „M3LL155X“ (Луис Сандерс)

Адел - „Send My Love (To Your New Lover)“ (Сем Снид)

„The Weeknd - „Can't Feel My Face“ (Брустер Парсонс и Брајан Смолер)

Зајн - „PILLOWTALK“ (Studio Private, Дејвид Смит)

Н. Г. | Црнобело

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg