Легендарни музичари со кои се збогувавме во 2016-та


Легендарни музичари со кои се збогувавме во 2016-та

Оваа година многумина ќе ја паметат како социјално и културно тешка година.

pametime-legendarni-muzicari-so-koi-se-zboguvavme-vo-2016ta-01.jpg

Во 2016-та година многу легендарни пејачи си заминаа.

А, смртта на музичките икони како Дејвид Боуви, Принц и Морис Вајт нè натера да сфатиме дека музиката игра голема и значајна улога во нашите животи.

Да се потсетиме на животите и влијанието на некои од најголемите музичари кои си заминаа во 2016-та година:

Дејвид Боуви

Смртта на Бовуи дојде како шок за сите негови фанови, бидејќи се случи само неколку денови после неговиот роденден и објавувањето на новиот и последен албум „Blackstar“.

Боуви 18 месеци тајно водел битка со ракот на црниот дроб.

Како културна фигура, Боуви претставуваше надеж за иднината и човештвото. Неговите прогресивни ставови, стилот и музиката се голема загуба за светот, но засекогаш ќе се останат запаметени во музичката историја.

Алан Вега

Вега ќе остане запаметен како херој на „андерграунд“ музиката и неговиот протопанк бенд „Suicide“ со кој инспирираше бројни музичари од разни жанрови како рок, електронска, индустриска и техно музика.

Глен Фреј

Иако Фреј имаше успешна соло кариера во 80-ите, тој засекогаш ќе остане запаметен како основачот на „The Eagles“ и меѓу првите кои успешно ја дефинираа културата на рокот во Калифорнија, па и пошироко во светот.

Принц

Принц беше провокатор и гениј. Како и Боуви, тој имаше способност совршено да ги комбинира музичките жанрови и да ги предизвика нормите и културните ставови - редок талент кој предизвика револуција на нашите сфаќања за машките музичари во поп културата.

Леoнард Коен

Канадскиот пејач, текстописец и поет, Леонард Коен почина на 82-годишна возраст, но тој засекогаш ќе остане во срцата на фановите како музичар кој беше способен во своите песни да постави важни животни прашања за љубовта и смртта.

Морис Вајт

Смртта на основачот на „Earth, Wind & Fire“ дојде како шок. Тој беше одговорен за една од највлијателните групи на сите времиња како и на револуцијата на фанк музиката.

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 светски хитови кои не знаевме дека се кавери Каверите на светските хитови се многу актуелни во денешно време. Така се пробија...
25 години после објавувањето: Се потсетуваме на албумот „Love Symbol“ на Принц Во моментите на будење на `90-ите години, Принц започна да се движи во насока ко...
Деми Ловато растури со „Take Me To Church“ на Хозиер (видео) Откако еднаш ќе ја слушнете, верувајте дека цел ден ќе ви остане во глава и ќе ј...

Спонзорирани линкови: