25 години после објавувањето: Се потсетуваме на албумот „Love Symbol“ на Принц


25 години после објавувањето: Се потсетуваме на албумот „Love Symbol“ на Принц

Во моментите на будење на `90-ите години, Принц започна да се движи во насока која се чинеше како ревитализација на неговата кариера. Тогаш штотуку го заврши неговиот 12-ти студиски албум, „Graffiti Bridge“ и беше јасно дека е подготвен за нов чин во неговиот живот.

25-godini-posle-objavuvanjeto-se-potsetuvame-na-albumot-love-symbol-na-princ-01.jpg

Тогаш го формираше и неговиот нов бенд „New Power Generation“ со кој во 1991-та година го објави албумот „Diamonds and Pearls“ кој стана најпродаван после „Purple Rain“ од 1984-та година. Но, истиот се држеше до веќе познатите мелодии во стилот на Принц, кои беа во главно комбинација од фанк, рок и R&B.

Потоа, во 1992-та година, следеше албумот „Love Symbol“ кој истата година беше прогласен за 14-ти најдобар албум за таа година, пред сè затоа што уште еднаш докажа дека Принц е музички камелеон кој е подготвен да експеирментира.

Ова се најдобрите песни од тој албум:

„Sexy MF“

„My Name Is Prince“

„Damn U“

„The Morning Papers“

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ед Ширан објави видео за неговата нова песна „Eraser“ и фановите полудеа Сите го очекуваат новиот албум на Ед Ширан овој петок, но никој не очекуваше дек...
Хит песни кои наполнија 10 години откако првпат ги слушнавме 2007-ма ни се чини како да беше вчера, а реално, помина дури цела една деценија ...
Лана Дел Реј и The Weeknd играат на холивудскиот знак во новиот спот (видео) Новиот албум на Лана Дел Реј, „Lust For Life“ се очекува да биде објавен и пуште...

Најчитани неделава