Се сеќавате на песната од Супер Марио на Нинтендо? Слушнете ја во пијано изведба

Не секој е обожавател на класичната музика, но ретко кој ќе одолее на оваа адаптација на познатата песна од играта „Супер Марио Брос“ на Нинтендо.

Se-sekjavatena-pesnata-od-Super-Mario-na-Nintendo-01.jpg

Лоренс Менинг е авторката која се потпишува позади пијано композицијаta која сосема соодветно го носи насловот „Mario Mozart! A Mario Bros Sonata.“

Оригиналната песна од нашата омилена игра од детството е дело на јапонскиот композитор Коџи Кондо.

Делото на Лоренс пак е во стилот на Моцарт и веруваме дека би се гордеел со изведбата.

Se-sekjavatena-pesnata-od-Super-Mario-na-Nintendo-02.gif

Преработката вклучува музика од неколку нивоа на „Супер Марио Брос“ и време е да ја слушнете и да уживате во денот, потсетувајќи се на принцезата од замокот и паричките кои неуморно ги собиравте:

(О)Милена | Црнобело

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg