Брзо преслушување на сите рефрени од Евровизија 2017


Брзо преслушување на сите рефрени од Евровизија 2017

62-ата Евровизија ќе се случи во Киев, Украина.

site-pesni-koi-kje-gi-slu-neme-na-evrovizija-2017-01.jpg

Настанот ќе трае цели три дена на 9-ти, 11-ти и 13-ти мај. На двете полуфинални вечери ќе биде одлучено кои земји продолжуваат напред и ќе останат да се борат за трофејот.

Во првата полуфинална вечер настапуваат претставниците на Шведска, Грузија, Австралија, Албанија, Белгија, Црна Гора, Финска, Азербејџан, Португалија, Грција, Полска, Молдавија, Исланд, Чешка, Кипар, Арменија, Словенија и Латвија.

Претставниците и песните кои ќе ги пеат:

1. Robin Bengtsson - I Can't Go On (Шведска)

2. Tamara Gachechiladze - Keep The Faith (Грузија)

3. Isaiah - Don't Come Easy (Австралија)

4. Lindita - World (Албанија)

5. Blanche - City Lights (Белгија)

6. Slavko Kalezić - Space (Црна Гора)

7. Norma John - Blackbird (Финска)

8. Dihaj - Skeletons (Азербејџан)

9. Salvador Sobral - Amar Pelos Dois (Португалија)

10. Demy - This Is Love (Грција)

11. Kasia Moś - Flashlight (Полска)

12. Sunstroke Project - Hey Mamma (Молдавија)

13. Svala - Paper (Исланд)

14. Martina Bárta - My Turn (Чешка)

15. Hovig - Gravity (Кипар)

16. Artsvik - Fly With Me (Арменија)

17. Omar Naber - On My Way (Словенија)

18. Triana Park - Line (Латвија)

Тука можете на кратко да ги преслушате претставниците од првата полуфинална вечер:

Во втората полуфинална вечер настапуваат Србија, Австрија, Русија, нашата претставничка Јана Бурческа, Малта, Романија, Холандија, Унгарија, Данска, Ирска, Сан Марино, Хрватска, Норвешка, Швајцарија, Белорусија, Бугарија, Литванија, Естонија и Израел.

Претставниците и песните кои ќе ги пеат:

1. Tijana Bogićević - In Too Deep (Србија)

2. Nathan Trent - Running On Air (Австрија)

3. Julia Samoylova - Flame Is Burning (Русија)

4. Jana Burčeska - Dance Alone (Македонија)

5. Claudia Faniello - Breathlessly (Mалта)

6. Ilinca ft. Alex Florea - Yodel It! (Романија)

7. OG3NE - Lights And Shadows (Холандија)

8. Joci Pápai - Origo (Унгарија)

9. Anja - Where I Am (Данска)

10. Brendan Murray - Dying To Try (Ирска)

11. Valentina Monetta and Jimmie Wilson - Spirit Of The Night (Сан Марино)

12. Jacques Houdek - My Friend (Хрватска)

13. JOWST - Grab The Moment (Норвешка)

14. Timebelle - Apollo (Шбајцарија)

15. Naviband - Story Of My Life (Белорусија)

16. Kristian Kostov - Beautiful Mess (Бугарија)

17. Fusedmarc - Rain Of Revolution (Литванија)

18. Koit Toome and Laura - Verona (Естонија)

19. IMRI - I Feel Alive (Израел)

Претставниците од втората полуфинална вечер:


5-те земји кои одат директно во финалето:

Alma - Requiem (Франција)

Levina - Perfect Life (Германија)

Francesco Gabbani - Occidentali's Karma (Италија)

Manel Navarro - Do It For Your Lover (Шпанија)

Lucie Jones - Never Give Up On You (Велика Британија)

Н. Г. | Црнобело