18-годишник измисли „паметен“ градник што спасува животи, откако за малку ќе ја загубел мајка си од рак

Секој што некогаш се борел со ракот или посведочил како негов близок се справува со оваа ужасна болест посакал да може да направи барем нешто за да го спречи страдањето или барем малку да му помогне.

18-godisnik-izmisli-pameten-gradnik-01.jpg

Кога на мајката на тогаш 13-годишниот Хулиан Риос Канту ѝ било дијагностицирано рак на дојка, тој тешко се изборил со веста. Но, она што следувало подоцна и воопшто целата битка со ракот била уште потешка.

Кога наполнил 18 години Хулијан решил да се бори со ракот и да ги канализира своите фрустрации во креативна енергија, така што ќе им помогне на безброј фамилии во светот коишто го имаат сличниот проблем.

Раната детекција на ракот на дојката е најдобрата шанса да се победи болеста.

18-godisnik-izmisli-pameten-gradnik (1).jpg

Насочувајќи се во овој правец, Хулијан развил технологија што ќе може многу рано да го дијагностицира ракот на дојка. Заедно со тројца пријатели, тој ја основал Higia Technologies, со цел да развијат начин за да го дијагностицираат ракот пред да стане невозможно третирањето на истиот.

Градникот наречен „Аuto exploration“ (Автоматски испитувач) во себе има 200 сензори коишто ги детектираат суптилните разлики во градите на жените. За овој изум Хулијан и неговите пријатели добиле грант од 20.000 долари, со цел да го продолжат неговото развивање.

https://www.youtube.com/watch?v=jFaHtBwjxVM

Градникот функционира така што корисничките треба да го носат 60 до 90 минути секоја недела. Тој е дизајниран така што ги детектира сите промени во температурата, бојата и текстурата на градите.

18-godisnik-izmisli-pameten-gradnik (2).jpg

Бидејќи туморот го менува протокот на крвта во градите, градникот може да ги забележи тие промени и да ги испрати информациите за промените во апликација којашто ќе ги известува жените за состојбата.

На тој начин, ќе може да се детектира ракот на дојката уште во раните фази на неговото појавување. Паметно момче, зарем не?

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Најпопуларните вселенски фотографии направени досега (и зошто се значајни) Првата фотографија од црна дупка, но и фотографија од целосно затемнување на Сон...
10-те најкомплексни машини направени досега (и за што се користат) Реактори кои пробуваат да создадат енергија како Сонцето, но и судирач на честич...
Маск го вгради првиот чип во човечки мозок – Зошто ова е најважно за луѓето со парализа? Луѓето на кои ќе им биде вграден чипот ќе можат со мислите да го контролираат мо...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg