Што правеле најуспешните жени кога имале само 20 години?


Што правеле најуспешните жени кога имале само 20 години?

Никој од нас не може уште на почетокот на својот живот да знае која е неговата цел, што ќе се случи и како професионално ќе се развива.

shto-pravele-najuspeshnite-zeni-koga-imale-samo-20-godini-01.jpg

Постојат многу примери за жени кои своите таленти ги откриле откако поминале многу години.

А, што правеле тие жени во нивните 20-ти години?

Џ. К. Роулинг

Животната приказна на Роулинг доби легендарен статус. Во нејзините 20-ти, Роулинг била самохрана мајка, разведена, сиромашна, клинички депресивна и тагувала за смртта на нејзината мајка. За среќа, решение за депресијата нашла во пишувањето.

shto-pravele-najuspeshnite-zeni-koga-imale-samo-20-godini-1.jpg

Џулија Чајлд

Во нејзините 20-ти, Чајлд пробала да се вклучи во Women's Army Corps за време на втората светска војна, но била одбиена, бидејќи била премногу висока. Конечно станала дактилограф за OSS и американски шпион во Франција. Таму, на 36 години научила да готви.

shto-pravele-najuspeshnite-zeni-koga-imale-samo-20-godini-2.jpg

Џуди Блум

20-тите години од својот живот ги поминала воспитувајќи деца, завршувајќи факултет и во првиот брак. Нејзината прва книга била објавена кога таа имала 31 година.

shto-pravele-najuspeshnite-zeni-koga-imale-samo-20-godini-3.jpg

Тина Феј

Да бидете жена комичар, не е лесна работа, а Тина тоа многу добро го знаела. Пред да стане еден од најпознатите комичари на денешницата, таа работела на многу чудни места и имала многу чудни работни задачи.

shto-pravele-najuspeshnite-zeni-koga-imale-samo-20-godini-4.jpg

Мајка Тереза

Уште од својата младост знаела дека нејзиниот живот ќе биде поврзан со религијата, но својата мисионерска  работа ја започнала откако наполнила 36 години.

shto-pravele-najuspeshnite-zeni-koga-imale-samo-20-godini-5.jpg

Луиза Меј Алкот

Како и повеќето женски писатели од минатото, Алкот морала прво да ги порасне своите деца пред да може да се концентрира на пишувањето, а првата и нејзина најважна книга, „Мали жени“, бија објавена кога таа имала 36 години.

shto-pravele-najuspeshnite-zeni-koga-imale-samo-20-godini-6.jpg

Опра Винфри

Моментално е една од најбогатите и највлијателни жени во светот, но на 23-ти била отпуштена од нејзината прва работа како водител.

shto-pravele-najuspeshnite-zeni-koga-imale-samo-20-godini-7.jpg

Н. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

15 ѕвезди кои биле модели пред да станат познати актерки Деми Мур, Камерон Дијаз, Шарлиз Терон и многу други славни личности ги знаеме ка...
Бијонсе метела коса во фризерница, Том Круз носел багаж: Првите (норма... Тие денес се уметници од светски ранг, но првите работни искуства им биле сосема...
Што прави Шакира за да изгледа толку добро на 40 години? Се чини дека славната пејачка од Колумбија, Шакира, го пронашла еликсирот на мла...