Марит Бјорген е најуспешна

Норвежанката Бјорген освои дури пет медали од кои три златни и по еден сребрен и бронзен медал. На 21-те Зимски олимписки игри во Ванкувер...

 

... дури 12 спортисти се закитија со две или повеќе златни медали, меѓу кој најуспешна е норвежанката Бјорген.

Три злата освои и кинеската натпреварувачка во брзо лизгање ("short-track")  Ванг Менг, додека пак најуспешен спортист е норвежанецот Питер Нортхуг коj во скијачко трчање oсвои два златни и по еден сребрен и бронзен медал.

На Oлимписките игри во Ванкувер во 86 различни дисциплини, медали освоија спортисти од 26 различни држави, меѓу кој ги немаше македонците.

marit-bjorgen-e-najuspeshna-1

Најуспешна нација е домаќинот Канада која ова натпреварување го заврши со освоени 14 златни, 7 сребрени и 5 бронзени медали. За домашните навивачи најважен е златниот медал освоен во хокеј на мраз, каде што ги победија нивните големи ривали - американците.

Второто место по освоени медали го зазема репрезентацијата на Германија со 10 златни, 13 сребрени и 7 бронзени медали.

Иако Америка освои дури 37 медали, сепак го завзема третото место, поради тоа што освои само 9 златни медали, а покрај нив и 15 сребрени 13 бронзени медали.

Би можело да ве интересира:

Нема приватен авион, кога може се вози со велосипед на турнири – На што ги троши Новак Ѓоковиќ парит... Има колекција од скапи автомобили, но кога може, на натпреварите оди со велосипе...
Каратистите на „Макпетрол“ се пласираа на Светските Боречки Игри во Саудиска Арабија Витомир Трајковски и Стефан Стојановиќ, членови на скопскиот карате-клуб „Макпет...
Видео од Роналдо во кое навидум „турка“ обожавател стана хит на Твитер, додека во солзи го напушта т... „Не ги почитува ниту сопствените обожаватели“ – велат дел од твитерџиите што го ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg