Прекрасна небесна глетка: Најубавите фотки од априлската „розова Месечина“
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Прекрасна небесна глетка: Најубавите фотки од априлската „розова Месечина“

Оние кои уживаат во погледот кон небото и ѕвездите, вчера имаа можност да ја „уловат“ розовата Месечина која го осветли небото ширум светот.

prekrasna-nebesna-gletka-najubavite-fotki-od-aprilskata-rozova-mesechina-01.jpg

Розовата Месечина се нарекува и супермесечина, а вчера истата беше најблиску до Земјата од било кој друг ден, со што се создава супермесечина, односно полна Месечина која изгледа поголемо од вообичаено.

Малото растојание измеѓу Месечината и Земјата, прави супермесечината да изгледа за 7% поголема од вообичаената полна Месечина и за 30% посветла.

Покрај вљубениците во астрономијата, и останатите кои уживаат во прекрасна глетка кон небото можеа да го доживат оној феномен, а оние кои се малку повешти со фотоапаратите, успеаја да направат кул фотки.

Ви ја доловуваме розовата Месечина од април 2020, низ фотки и видеа од светот и Македонија:

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

За светот има надеж: 12 докази дека не е сè така црно Брачен пар собрал 15 милиони долари за разделените мигрантски семејства. Да...
10 земји во светот во кои се јаде најмногу чоколадо Еден Швајцарец јаде околу 10.8 килограми чоколадо годишно, а еден Кинез само 100...
Прекрасна фотосесија со дечиња со Даунов синдром со моќна порака Целта на оваа фотосесија е да се поткрене јавната свест за убавината на различно...

Спонзорирани линкови: