Пар завршил во затвор заради провокативни фотографии на Фејсбук


Пар завршил во затвор заради провокативни фотографии на Фејсбук

Алиреза Јапалги е фотограф и паркур љубител од Техеран. Пред 2 седмици тој објавил на Фејсбук фотографии со својата девојка, сликани на кров на зграда во Техеран, Иран.

zavrsilе-vo-zatvor-zaradi-provokativni-fotografii-na-fejsbuk-01.jpg

Тие експресно завршиле во затвор заради вулгарноста на фотографиите - разголени и бакнување во јавност, чин кој се противи на обичаите во шеријатскиот закон.

Целата приказна одекна во Иран и светот, особено на социјалните мрежи, а многумина веруваат дека мотивите за апсење се други.

Неодамна исчезнал таткото на Алиреза, полицаец кој бил во одделението за борба против наркотици – пренесува BBC. Алиреза ја критикувал власта дека е бавна во истрагата, па многумина веруваат дека тоа е и причината заради која завршил во затвор – а, не заради овие фотографии.

Posted by Alireza Japalaghy on Monday, May 11, 2020

Е. П. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Жена што ја растела косата 16 години добила 6.000 евра отштета, откако фризер ѝ ја уништил Замислете тоа што сте го негувале 16 години да биде уништено за миг, само поради...
Девојка со Даунов синдром ја одбиле на 15 работни места, па си отворила бизнис со колачиња Одлучила тоа во што ужива (печењето колачиња) да ѝ стане бизнис... Сега има успе...
Девојка го остави момчето дома и појде на гратис патување од 22.000 евра со непознат маж (фото) Што мислите дали момче од Македонија би ѝ го дозволило ова на својата партнерка?...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg