7 најголеми грешки што ги правите кога смислувате пасворд
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 29-03-2020
ВОЗАЧИ 27-03-2020


7 најголеми грешки што ги правите кога смислувате пасворд

Дали некогаш ви бил хакиран Фејсбук профилот и потоа сте си го промениле пасвордот со сличен на претходниот?

7-najgolemi-greshki-shto-gi-pravite-koga-smisluvate-pasvord-01.png

Дали на некој ваш мејл имате пасворд кој ви е истиот уште од тинејџерските денови? Ако е така, за ваша безбедност, време е да го промените.

Едно неодамнешно истражување во кое се испитувале 6.1 милион пасворди, откриено е дека 7 исти грешки се прават постојано.

Колку го правите вашиот пасворд полесен за паметење, толку го правите полесен за пробивање.

Најголемите грешки се:

Го користите истиот пасворд за повеќе работи

Без разлика дали се мејлови, профили на социјалните мрежи или профили за онлајн купување, дури 38% од луѓето го прават ова.

7-najgolemi-greshki-shto-gi-pravite-koga-smisluvate-pasvord-02.jpg

Само малку го изменувате постоечкиот пасворд

Многу луѓе го прават ова, а новиот пасворд потоа е екстремно предвидлив. Како на пример само додавање на некои бројки или букви на стариот пасворд.

Мрзеливо куцање на тастатурата

Ова е кога само избирате комбинација на букви или бројки кои се едни до други на тастатурата. Толку сте мрзеливи што дури ве мрзи да смислите збор или фраза.

7-najgolemi-greshki-shto-gi-pravite-koga-smisluvate-pasvord-05.jpg

Инспирација од љубов или омраза

Многу луѓе пишуваат лозинки со нешто што сакаат или мразат. Како пример за ова истражувачите ги наведуваат лозинките од типот „ILoveCheese96“.  Дали за лозинка би си ставиле дека сакате колачиња или можеби некоја личност?

Споменување на брендови

Лесно за помнење, зарем не? Со користење на CocaCola, на пример, го правите вашиот пасворд лесна мета на хакерите.

7-najgolemi-greshki-shto-gi-pravite-koga-smisluvate-pasvord-04.png

Користење термини поврзани со спорт

Предвидливо е ако го ставите омилениот тим како пасворд, без разлика дали е Арсенал или Челзи.

Користење на истиот пасворд откако некој ни го пробил

Дури 70% од луѓето го користат повторно стариот пасворд затоа што ги мрзи да смислат нешто ново. Ова е лоша идеја, без разлика колку време е поминато откако сте биле мета на хакери последен пат.

7-najgolemi-greshki-shto-gi-pravite-koga-smisluvate-pasvord-03.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Дали е безбедно да го оставате телефонот да се полни цела ноќ? Со години се веруваше дека ако го полните телефонот цела ноќ или ако го оставате...
Работи кои не треба да ги правите преку СМС пораки Постојат многу причини зошто испраќањето пораки е несоодветно во ситуации во кои...
Едноставни трикови за вашиот смартфон кои треба да ги знаете iPhone 8 и новиот Samsung Galaxy се веќе овде, но сите ние веќе го имаме нашиот ...

Спонзорирани линкови: