Оптичка илузија која ќе ви ги замати очите

Што се крие зад оваа оптичка илузија која е вистински предизвик за вашите очи? Сивите нијанси ќе ви ги надмудрат сите сетила.

opticka-iluzija-koja-ke-vi-gi-zamati-ocite-01

Сигурни сте дека едниот дел од оваа фигура е бел, а другиот сив? Погледнете подобро...

Тајната е во рабовите кои ја создаваат илузијата. Кога ќе ги избришете белите и црни засенчани делови, ќе забележите дека фигурата е со иста боја.

Еве и доказ за тоа...

opticka-iluzija-koja-ke-vi-gi-zamati-ocite-02

Сега поверувавте?

Би можело да ве интересира:

Тест на личноста: Животното што ќе го видите прво открива какви сте во љубовта Што значи ако видите птица или можеби коњ или...? Тестирајте се какви сте во уло...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg