Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Графичар 08-02-2023
Технолог 08-02-2023


Загатка: Каде е еврото?

zagatka-kade-e-evroto-povekjeТројца седеле на ручек во кинески ресторан. Сите нарачале ист оброк кој чинел 10 Евра. Откако се најале, келнерот на сите им наплатил по 10 евра.

 

zagatka-kade-e-evroto

Отишол кај газдата и му ги предал парите. Газдата се налутил:

Си направил грешка! Кога тројца јадат ист оброк, треба да наплатиш само 25 евра!“ и му вратил 5 евра за да ги врати на гостите.

Келнерот не знаел како да им ги подели 5-те евра на гостите, па за себе си задржал 2, а на секој од гостите им вратил по 1 евро.

Колку платил секој од гостите?

  • Секој дал по 10 евра. Им вратиле по едно евро => им останале 9 евра.
  • 3x9 = 27 евра
  • + 2 евра во џебот на келнерот => 29 евра

Што се случило со 1 евро и каде е?

Би можело да ве интересира:

Тест на личноста: Животното што ќе го видите прво открива какви сте во љубовта Што значи ако видите птица или можеби коњ или...? Тестирајте се какви сте во уло...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg