Ретро квиз: Колку филмови од 90-тите ќе познаете од една сцена?

Дали се сеќавате на филмовите кои беа хит во 1990-тите? Дали мислите дека можете да ги познаете од само една сцена?

retro-kviz-kolku-filmovi-od-90-tite-kje-poznaete-od-edna-scena-01.jpg

90-тите беа златна ера за филмови. Ова е период кога режисерите уште се потпираа на практичните ефекти, но и добрите и квалитетни приказни.

Па, не е ни чудо што многумина до денес ги прегледуваме овие филмови.

Колку вие се сеќавате на нив?

Колку филмови од 90-тите ќе познаете од една сцена?
 1. 1. Кој е овој филм?
  The Fifth Element
  Forrest Gump
  The Deivl’s Advocate
 2. 2. Кој е овој филм?
  The Sixth Sense
  The Silence of the Lambs
  Schindler’s List
 3. 3. Кој е овој филм?
  Dumb and Dumber
  Groundhog Day
  Dazed and Confused
 4. 4. Кој е овој филм?
  Lawrence of Arabia
  Apocalypse Now
  Saving Private Ryan
 5. 5. Кој е овој филм?
  Cinderella
  Beauty and the Beast
  Peter Pan
 6. 6. Кој е овој филм?
  Jurassic Park
  Men in Black
  Star Wars
 7. 7. Кој е овој филм?
  Pulp Fiction
  Reservoir Dogs
  Fight Club
 8. 8. Кој е овој филм?
  L.A. Conifidential
  Titanic
  Pretty Woman
 9. 9. Кој е овој филм?
  Mrs. Doubtfire
  Hook
  Flubber
 10. 10. Кој е овој филм?
  Ace Ventura
  The Truman Show
  The Cable Guy

Спирова С. | Црнобело

фото: IMDb, depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: Колку добро ги познавате цртаните од '90-тите? Дали сте љубител на цртани филмови? Колку често ги гледавте кога бевте деца? Зна...
Ретро квиз: Погодете ги имињата на ликовите од омилените цртани од детството Се сеќавате ли како се вика најдобриот пријател на Сунѓерот Боб или забавниот зм...
Квиз: Дали ќе ги погодите сите 10 актери и нивните култни улоги? Кој актер ја глумеше главната улога во American Psycho? А кој лик го играше Хари...
Квиз: Ќе ги познаете ли актерите од култните македонски филмови? Дали гледате македонски филмови? А, дали ги знаете имињата на најпопуларните акт...
Ретро квиз: Погодете ги имињата на ликовите од цртаните на Дизни Знаете ли како се вика слаткиот мачор во Pinnochio или злобните сестри во Cinder...
Квиз: Погодете ги популарните филмови од 2020-тите од една сцена Ако се сметате за филмоман и редовно ги следите новостите од филмската индустриј...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg