Ретро квиз: Погодете ги имињата на ликовите од цртаните на Дизни

Знаете ли како се вика слаткиот мачор во Pinnochio или злобните сестри во Cinderella?

retko-kviz-pogodete-gi-iminjata-na-likovite-od-crtanite-na-dizni-01.jpg

Ретро цртаните филмови на Дизни го одбележаа детството на многу генерации.

Со волшебната анимација и забавните, но и поучни приказни, не е ни чудно што овие цртани се популарни и денес.

Доколку некогаш сте биле опседнати со цртаните на Дизни, веруваме дека без проблем ќе го решите овој квиз.

Погодете ги имињата на ликовите од цртаните на Дизни
 1. 1. Како се вика девојчето од „Peter Pan“?
  Минди
  Венди
  Емили
 2. 2. Како се вика пријателката на Симба во „The Lion King“?
  Нала
  Сараби
  Сарафина
 3. 3. Како се вика овој лик од „Beauty and the Beast“?
  Лумиер
  Морис
  Гастон
 4. 4. Како се викаат сестрите во „Cinderella“?
  Анастасија и Гризелда
  Амелија и Дризела
  Анастасија и Дризела
 5. 5. Како се вика ракот во „The Little Mermaid“?
  Флаундер
  Себастијан
  Луи
 6. 6. Како се вика мачорот во „Pinocchio“?
  Фигаро
  Џимини
  Стромболи
 7. 7. Како се вика негативецот во „Aladdin“?
  Џафар
  Ахмед
  Абу
 8. 8. Како се вика принцот во „Sleeping Beauty“?
  Ерик
  Филип
  Џон
 9. 9. Како се вика девојката во „Tarzan“?
  Џејн
  Бел
  Мегара
 10. 10. Како се вика мајката на Бамби во истоимениот цртан?
  Ана
  Алана
  Не е откриено името во цртаниот

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Колку добро ги познавате цртаните од '90-тите? Дали сте љубител на цртани филмови? Колку често ги гледавте кога бевте деца? Зна...
Квиз: Ќе погодите ли 10 македонски филмови само според една сцена? Вистински Македонец не смее да не даде точен одговор на сите 10 прашања... Дали ...
Квиз: Можете ли да ги препознаете актерите скриени под филмските маски? Дали знаете кои актери ги направија некои од најголемите филмски трансформации? ...
Ретро квиз: Колку филмови од 90-тите ќе познаете од една сцена? Дали се сеќавате на филмовите кои беа хит во 1990-тите? Дали мислите дека можете...
Ретро квиз: Погодете ги имињата на ликовите од омилените цртани од детството Се сеќавате ли како се вика најдобриот пријател на Сунѓерот Боб или забавниот зм...
Филмски квиз: Погодете го името на оскаровците од 21-ви век, од една сцена Се сеќавате ли кој корејски филм освои Оскар за најдобар филм или која улога му ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg