Квиз: Ќе ги препознаете ли култните филмови од 90-тите само од една сцена?

Се чини дека 90-тите беа златна ера за Холивуд и овој период се појавија некои од најдобрите филмови на сите времиња. Тогаш режисерите и филмските студија не можеа да се потпрат на компјутерските специјални ефекти, па се вложуваше огромен труд во приказната и развојот на ликовите во филмовите.

kviz-kje-gi-prepoznaete-li-kultnite-filmovi-od-90-tite-samo-od-edna-scena-01.jpg

Нормално, за оние кои пораснале во 90-тите, и носталгијата е едно од нештата што ги тера да веруваат дека овој период се појавија најдобрите филмови на сите времиња.

Ако и вие ги сакате филмовите од оваа ера, тогаш сигурно ќе ви се допадне и овој квиз. На 10-те слики во продолжение е прикажана по една сцена од култен филм од тој период, а вие треба да погодите за кој станува збор.

Ќе ги препознаете ли култните филмови од 90-тите само од една сцена?
 1. 1. Од кој филм е оваа сцена?
  Forrest Gump
  Dazed and Confused
  Big
 2. 2. Од кој филм е оваа сцена?
  10 Things I Hate About You
  Clueless
  American Pie
 3. 3. Од кој филм е оваа сцена?
  Sleepy Hollow
  Batman Returns
  Edward Scissorhands
 4. 4. Од кој филм е оваа сцена?
  The Silence of the Lambs
  Eyes Wide Shut
  Wild Things
 5. 5. Од кој филм е оваа сцена?
  Pulp Fiction
  Reservoir Dogs
  The Usual Suspects
 6. 6. Од кој филм е оваа сцена?
  The Truman Show
  Liar Liar
  The Mask
 7. 7. Од кој филм е оваа сцена?
  The Shawshank Redemption
  Se7en
  Schindler's List
 8. 8. Од кој филм е оваа сцена?
  Being John Malkovich
  The Big Lebowski
  Fargo
 9. 9. Од кој филм е оваа сцена?
  Point Break
  Speed
  The Matrix
 10. 10. Од кој филм е оваа сцена?
  Thelma & Louise
  Fight Club
  12 Monkeys

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Дали сте вистински фан на серијата Преспав - колку знаете за ликовите? Од каде потекнува Талат, која ѝ е животна цел на Јелена, во кого е Коста вљубен ...
Квиз: Колку филмови со Џони Деп ќе познаете од една сцена? Ако Џони Деп е еден од вашите омилени актери, без проблем ќе го решите овој квиз...
Квиз кој ќе го решат само оние кои пораснале со Дизни филмовите – колку прашања ќе погодите? Повеќепати докажан факт: Никогаш не сме доволно стари за волшебно-бајковита Дизн...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg