Квиз: Постарите генерации ќе „растурат“ - колку знаете за најпопуларните филмови од 20-тиот век?

Ако сте љубител на кинематографијата, тогаш, без разлика на вашата возраст, веројатно уживате и во постари филмови. Но сепак, факт е дека повеќето луѓе ги сакаат филмовите од „нивно време“.

kviz-postarite-generacii-kje-rasturat-kolku-znaete-za-najpopularnite-filmovi-od-20-tiot-vek-01.jpg

Токму поради ова сметаме дека со овој квиз, најмногу ќе се истакнат повозрасните генерации, чии младост и детство поминале со овие филмови.

Па, колку знаете или колку се сеќавате на најпопуларните филмови од 20-тиот век?

Постарите генерации ќе „растурат“ - колку знаете за најпопуларните филмови од 20-тиот век?
 1. 1. Што всушност е ликот на Арнолд Шварценегер во „The Terminator“?
  Робот убиец од иднината
  Таен агент на ЦИА
  Експерт за роботика
 2. 2. Која е професијата на ликот на Брус Вилис во „The Fifth Element“?
  Полицаец
  Таксист
  Келнер
 3. 3. Кој е таткото на Лук Скајвокер во серијалот „Star Wars“?
  Хан Соло
  Оби-Ван Кеноби
  Дарт Вејдер
 4. 4. Кој е режисер на мега популарниот филм „Titanic“?
  Тим Бартон
  Џејмс Камерон
  Стивен Спилберг
 5. 5. Во кој период се одвива дејството во „Schindler’s List“?
  Американската граѓанска војна
  Првата светска војна
  Втората светска војна
 6. 6. Од кој популарен хорор филм е ова чудовиште?
  The Thing
  Alien
  Event Horizon
 7. 7. Што е по професија познатиот Индијана Џонс во истоимениот филмски серијал?
  Професор по археологија
  Палеонтолог
  Куратор во археолошки музеј
 8. 8. Од што е направена машината за патување низ времето во серијалот „Back to the Future“?
  Стар фрижидер
  Автомобил
  Телефонска говорница
 9. 9. Каков диносаурус ги нападна децата во автомобилот во првиот дел од „Jurassic Park“?
  Тираносаурус рекс
  Велоцираптор
  Еораптор
 10. 10. Кој го глумеше Џокерот во „Batman“ од 1989 година, во режија на Тим Бартон?
  Хит Леџер
  Џаред Лето
  Џек Николсон

Спирова С. | Црнобело / Фото: depositphotos

Би можело да ве интересира:

Квиз: Дали сте вистински фан на серијата Преспав - колку знаете за ликовите? Од каде потекнува Талат, која ѝ е животна цел на Јелена, во кого е Коста вљубен ...
Квиз: Колку филмови со Џони Деп ќе познаете од една сцена? Ако Џони Деп е еден од вашите омилени актери, без проблем ќе го решите овој квиз...
Квиз кој ќе го решат само оние кои пораснале со Дизни филмовите – колку прашања ќе погодите? Повеќепати докажан факт: Никогаш не сме доволно стари за волшебно-бајковита Дизн...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg