Квиз за филмомани: Ќе ги препознаете ли оскаровците само од нивните постери?

Оние кои ја сакаат кинематографијата и редовно ги следат Оскарите без проблем ќе ги препознаат сите филмови.

kviz-za-filmomani-kje-gi-prepoznaete-li-oskarovcite-samo-od-nivnite-posteri-01.jpg

Филмската индустрија е поактивна од кога било и секоја година имаме можност да погледнеме стотици нови наслови.

Но само мал дел од овие филмови оставаат голем впечаток кај публиката и критичарите и добиваат номинација за Оскар. Оние најдобрите, пак, обично освојуваат и по неколку статуетки во разни категории, но дефинитивно најважен и најзначаен е Оскарот за најдобар филм.

Ако, пак, ги следите Оскарите и новостите од филмската индустрија, сигурно ќе ви се допадне овој квиз.

Во продолжение се постерите на 12 филмови добитници на Оскар во категоријата Најдобар филм, а вие треба да погодите за кои станува збор.

Ќе ги препознаете ли оскаровците само од нивните постери?
 1. 1. Кој е овој филм?
  Romeo and Juliet
  Shakespeare in Love
  Titanic
 2. 2. Кој е овој филм?
  Forrest Gump
  Birdman
  The Artist
 3. 3. Кој е овој филм?
  The English Patient
  Goodfellas
  The Godfather
 4. 4. Кој е овој филм?
  The Shawshank Redemption
  Driving Miss Daisy
  Dead Poets Society
 5. 5. Кој е овој филм?
  The Elephant Man
  Passage to India
  Gandhi
 6. 6. Кој е овој филм?
  The Departed
  The Silence of the Lambs
  Hannibal
 7. 7. Кој е овој филм?
  Million Dollar Baby
  Rocky
  Spotlight
 8. 8. Кој е овој филм?
  Lady Bird
  The Shape of Water
  Amadeus
 9. 9. Кој е овој филм?
  Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  Lord of the Rings: The Two Towers
  Lord of the Rings: Return of the King
 10. 10. Кој е овој филм?
  Gladiator
  Troy
  Braveheart
 11. 11. Кој е овој филм?
  Hidden Figures
  Moonlight
  La La Land
 12. 12. Кој е овој филм?
  Chicago
  Moulin Rouge!
  The Hours

Спирова С. | Црнобело / Фото: depositphotos

Би можело да ве интересира:

Квиз: Дали сте вистински фан на серијата Преспав - колку знаете за ликовите? Од каде потекнува Талат, која ѝ е животна цел на Јелена, во кого е Коста вљубен ...
Квиз: Ќе ги препознаете ли македонските култни филмови по само една реплика? Се сеќавате ли од кој филм беа репликите: „Што сум кревал рака во вторник“&...
Квиз кој ќе го решат само оние кои пораснале со Дизни филмовите – колку прашања ќе погодите? Повеќепати докажан факт: Никогаш не сме доволно стари за волшебно-бајковита Дизн...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg