Квиз кој ќе го решат само оние кои пораснале со Дизни филмовите – колку прашања ќе погодите?

Повеќепати докажан факт: Никогаш не сме доволно стари за волшебно-бајковита Дизни приказна.

kviz-za-najgolemite-fanovi-na-dizni-dali-se-sekjavate-na-najpopularnite-crtani-i-animirani-filmovi-01.jpg

Сметате дека сте врвен познавач на магиите на Дизни?!

Овојпат за вас создадовме квиз со интересни прашања чии одговори би ги знаеле само вистински „тврдоглавите“ обожаватели.

Од Мулан, Ариел и Херкулес, па сѐ до ледената кралица Елса и поучниот Soul – проверете дали сте достојни да ја носите круната на Дизни.

Колку знаете за популарните филмови и омилените херои?
 1. 1.
  Венди
  Мелани
  Мелоди
 2. 2.
  Спанко
  Лошко
  Срамежливко
 3. 3.
  Нала
  Киара
  Сараби
 4. 4.
  10.000 години
  400 години
  100.000 години
 5. 5.
  7
  5
  3
 6. 6.
  Елса (Frozen)
  Рапунзел (Tangled)
  Aурора (Sleeping Beauty)
 7. 7.
  Без грижи
  Биди среќен
  Не гледај назад
 8. 8.
  10
  19
  15
 9. 9.
  Човек со страст за џез учи како да го цени својот живот
  Татко е во потрага по својот изгубен син
  Стаорец кој обожава храна учи како да биде врвен готвач
 10. 10.
  Ресторанот на Мајкл
  Ресторанот на Тони
  Ресторанот на Џеси
 11. 11.
  Ди Хонг
  Ли Шанг
  Мушу
 12. 12.
  Да стане принц, да биде спасен од давење и да го ослободи Духот
  Да се ожени со Јасмин, да биде спасен од давење и да го ослободи Духот
  Да стане најбогатиот човек, да го совлада Џафар и да се ожени со Јасмин

Мила М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Колку филмови со Џони Деп ќе познаете од една сцена? Ако Џони Деп е еден од вашите омилени актери, без проблем ќе го решите овој квиз...
Квиз: Дали сте вистински фан на серијата Преспав - колку знаете за ликовите? Од каде потекнува Талат, која ѝ е животна цел на Јелена, во кого е Коста вљубен ...
Квиз: 10 прашања кои треба да ги знае секој филмоман Се сметате себеси за вистински љубител на филмови? Ако е така, време е да се док...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg