Квиз: 10 прашања за единствените К-15 што треба да ги знаат сите


Квиз: 10 прашања за единствените К-15 што треба да ги знаат сите

Се сеќавате од кое село потекнува Цацко?

kviz-10-prashanja-za-edinstvenite-k-15-shto-treba-da-gi-znaat-site-01.jpg

Хумористично шоу К-15 ја забавува македонската публика речиси три децении, а доказ за квалитетот на скечевите е фактот што сите ги прегледуваме дури и денес.

Авантурите на Миле, Тошо, Цацко и другите ликови се инспирирани од нашето секојдневие и проблемите со коишто се соочуваме, па секој од нас може да се пронајде во некој скеч.

Истовремено, шоуто неретко ги исмејува популарните стереотипи и табуа, а одвреме-навреме дава критика и за политичката ситуација во државата.

Бидејќи речиси и да не постои личност кај нас што не знае за К-15, сигурни сме дека без проблем ќе ги одговорите следниве прашања за шоуто.

10 прашања за единствените К-15 што треба да ги знаат сите
 1. 1.
  Брат
  Батка
  Другар
 2. 2.
  Коњари
  Крњево
  Конопиште
 3. 3.
  Охриѓанецот
  Ристо
  Бапчо
 4. 4.
  Бубо Каров
  Бранко Огњановски
  Васко Тодоров
 5. 5.
  Дуо трио
  Двојно трио
  Едно трио
 6. 6.
  Радовишки
  Кавадаречки
  Струмички
 7. 7.
  Миле Паника
  Охриѓанецот
  И двата
 8. 8.
  Разбираш
  Знаеш
  Капираш
 9. 9.
  1993 година
  1994 година
  1995 година
 10. 10.
  Гол
  Дедо Мраз
  Шуруп

Спирова С. | Црнобело / Фото: Фејсбук, Инстаграм

Би можело да ве интересира:

Квиз кој ќе го решат само оние кои пораснале со Дизни филмовите – колку прашања ќе погодите? Повеќепати докажан факт: Никогаш не сме доволно стари за волшебно-бајковита Дизн...
Квиз: 10 прашања кои треба да ги знае секој филмоман Се сметате себеси за вистински љубител на филмови? Ако е така, време е да се док...
Квиз: Постарите генерации ќе „растурат“ - колку знаете за најпопуларните филмови од 20-тиот век? Ако сте љубител на кинематографијата тогаш, без разлика на вашата возраст, верој...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg