Квиз за латино-американски серии – фановите не смеат да ги згрешат прашањата


Квиз за латино-американски серии – фановите не смеат да ги згрешат прашањата

Некогашниот наплив на латино-американски серии дефинитивно остави неизбришлив телевизиски траг, и за волја на вистината – ни помогна делумно да го совладаме шпанскиот јазик.

Koja-godina-se-emituvashe-Kasandra-kviz-za-vistinskite-ljubiteli-na-latino-amerikanski-serii_01_630x330.jpg

Во весници читавме што ќе се случи во следната епизода: Дали Касандра и Луис Давид ќе бидат заедно и дали конечно Марија Тереса ќе дознае која е нејзината вистинска мајка?!

Подготвени сте да ја засилиме драмата?! За љубителите на латино-американските теленовели овојпат подготвивме интересен квиз.

Ќе можете ли да препознаете некои од најпознатите ликови во историјата на латино-американската телевизија, да ја идентификувате серијата и во исто време да се потсетите на некои од содржините?!

Присетете се на напнатата музика, подгответе се за солзите, драмата доаѓа со полна брзина.

На колку од прашањата ќе одговорите точно?!

Квиз за латино-американски серии – фановите не смеат да ги згрешат прашањата
 1. 1. Како се вика сопругот на Руби?
  Алехандро Карденас Руиз
  Хектор Ферер Гарза
  Aртуро Де Ла Фуенте
 2. 2. Познатата актерка на фотографијата се вика:
  Марија Фернанда
  Барбара Мори
  Наталиа Ориеро
 3. 3. Есмералда, главната женска улога од истоимената серија е родена:
  Слепа
  Глува
  Нема
 4. 4. Името на противничката на Сјело во серијата „Ангели“ е:
  Естефаниа Елорди
  Малвина Бедожа Агуеро
  Хустина Гарсија
 5. 5. Актерите на фотографијата ѝ припаѓаат на серијата:
  Заклетва
  Клон
  Маѓепсани
 6. 6. Најстарата сестра Норма од серијата „Скриени страсти“ се заљубува во:
  Хуан
  Оскар
  Франко
 7. 7. Саканиот професор Сантијаго Мансиља, од серијата „Млади бунтовници“ предава:
  Педагогија
  Етика и филозофија
  Социологија
 8. 8. Идол на антагонистот Марсиал, од серијата „Љубов и омраза“ е:
  Наполеон Бонапарт
  Јосиф Висарионович – Сталин
  Адолф Хитлер
 9. 9. Тематската песна на серијата Nunca te olvidaré ја изведува:
  Ерос Рамацоти
  Енрике Иглесијас
  Марк Ентони
 10. 10. Првата латино-американска серија кај нас, серијата „Касандра“ започна да се емитува во:
  1992 година
  1995 година
  1997 година

Мила М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Ќе погодите ли од која серија е секој „негативец“? Пандемијата нè натера скоро цела година да ја поминеме дома, па многумина почнаа...
Квиз за „зависници“ од серии: Ќе познаете ли од која серија се главните ликови? Ако сакате да гледате серии и следите сè што е актуелно, тогаш без проблем ќе ги...
Квиз: Колку серии ќе препознаете од само еден кадар? Дали сакате да гледате серии? А, дали обрнувате внимание на сите детали и нештат...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg