Ретро квиз: Погодете ги старите цртани на Дизни според ликовите

Се сеќавате во кој цртан филм на Дизни се појавуваше злобната Круела Де Вил?

retro-kviz-pogodete-gi-starite-crtani-na-dizni-spored-likovite-01.jpg

Цртаните филмови на Дизни се важен дел од детството на милиони луѓе ширум целиот свет. Неверојатните приказни најчесто инспирирани од бајки, ликовите во кои можат да се пронајдат многумина, но и неверојатната анимација се работите што ги направија овие цртани омилени на децата, но и возрасните ширум светот.

Ако сте родени во 90-тите или порано, сигурни сме дека сте поминале голем дел од детството гледајќи ги старите цртани филмови на Дизни. А, најверојатно се сеќавате и на највпечатливите ликови.

Погодете ги старите цртани на Дизни според ликовите
 1. 1. Од кој цртан филм е негативецот Скар?
  Bambi
  The Aristocats
  The Lion King
 2. 2. Во кој цртан филм се појавува оваа вештерка?
  Cinderella
  Snow White and the Seven Dwarfs
  Pinocchio
 3. 3. Од кој цртан филм е злобната Круела Де Вил?
  101 Dalmatians
  Lady and the Tramp
  Dumbo
 4. 4. Џејн е еден од главните ликови во кој цртан филм?
  The Sword in the Stone
  Tarzan
  Peter Pan
 5. 5. Мечката Балу е лик од...
  The Jungle Book
  The Rescuers
  Robin Hood
 6. 6. Во кој филм се појавува змејот Мушу?
  Fantasia
  The Black Cauldron
  Mulan
 7. 7. Од кој цртан е Мегара?
  Hercules
  The Little Mermaid
  Beauty and the Beast
 8. 8. Од кој цртан е овој дебел мачор?
  Snow White and the Seven Dwarfs
  Cinderella
  Aristocats
 9. 9. Трите самовили се појавуваат во...
  Pocahontas
  Aladdin
  The Sleeping Beauty
 10. 10. Во кој цртан се појавува Лудиот Шапкар?
  Alice in Wonderland
  The Emperor’s New Groove
  Pinocchio

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ретро квиз: Колку филмови од 90-тите ќе познаете од една сцена? Дали се сеќавате на филмовите кои беа хит во 1990-тите? Дали мислите дека можете...
Квиз: Колку добро ги познавате цртаните од '90-тите? Дали сте љубител на цртани филмови? Колку често ги гледавте кога бевте деца? Зна...
Ретро квиз: Погодете ги имињата на ликовите од цртаните на Дизни Знаете ли како се вика слаткиот мачор во Pinnochio или злобните сестри во Cinder...
Филмски квиз: Погодете го името на оскаровците од 21-ви век, од една сцена Се сеќавате ли кој корејски филм освои Оскар за најдобар филм или која улога му ...
Квиз: Колку празнични филмови ќе познаете од само една сцена? Оние кои со нетрпение ја чекаат празничната сезона и сакаат да гледаат празнични...
Ретро квиз: Погодете ги имињата на ликовите од омилените цртани од детството Се сеќавате ли како се вика најдобриот пријател на Сунѓерот Боб или забавниот зм...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg