Квиз: Колку македонски филмови и серии ќе познаете по една сцена?

Дали мислите дека можете да ги познаете македонските филмови и серии од само една сцена?

kviz-kolku-makedonski-filmovi-i-serii-kje-poznaete-po-edna-scena-01.jpg

Македонската филмска индустрија дефинитивно не може да се спореди со Холивуд. Но, и покрај (многу) ограничените средства, нашите кинематографи успеале да направат мошне добри филмови и серии низ годините.

За жал, бројот на македонски филмови и серии е релативно мал, но токму поради ова многумина имаат изгледано речиси сè.

Ако сметате дека имате изгледано поголем дел од она што го нуди македонската филмска уметност, тогаш овој квиз нема да ви претставува никаков проблем.

Во продолжение следат сцени од 10 македонски филмови и серии, а вие треба да ги погодите нивните наслови.

Колку македонски филмови и серии ќе познаете по една сцена?
 1. 1. Кој е овој македонски филм?
  Џипси меџик
  Трето полувреме
  Превртено
 2. 2. Кој е овој македонски филм?
  Медена земја
  Врба
  Три дена во септември
 3. 3. Која е оваа македонска серија?
  Булки крај шините
  Големи и мали
  Умни глави
 4. 4. Кој е овој македонски филм?
  Големата вода
  До Балчак
  Како убив светец
 5. 5. Која е оваа македонска серија?
  Преспав
  На терапија
  Фамилија Марковски
 6. 6. Кој е овој македонски филм?
  Тетовирање
  Бал-кан-кан
  Мајки
 7. 7. Која е оваа македонска серија?
  Волшебното самарче
  Македонски народни приказни
  Тврдокорни
 8. 8. Кој е овој македонски филм?
  Сенки
  Јас сум од Титов Велес
  Панкот не е мртов
 9. 9. Која е оваа македонска серија?
  Дајте музика
  Бушава азбука
  Наше маало
 10. 10. Кој е овој македонски филм?
  Мис Стон
  Прашина
  Пред дождот

Спирова С. | Црнобело

фото: IMDb, YouTube

Би можело да ве интересира:

Квиз: Погодете ги филмовите од детството по една сцена Дали се сеќавате на филмовите што беа хит пред повеќе од 20 години и го обележаа...
Квиз: Колку латино-американски серии ќе познаете по главните ликови? Дали гледавте латино-американски серии? А, колку од нив помните? Дали гледавт...
Квиз за филмомани со моќ на забележување детали – пронајдете грешка во филмските сцени Дали забележувате грешки во филмските сцени? Овојпат ние ви ја тестираме оваа мо...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg