Ретро квиз: Колку се сеќавате на омилените цртани од детството?

Сигурни сме дека знаете кој е Том, а кој Џери, но дали се сеќавате како се вика големото куче во Tom and Jerry?

retro-kviz-kolku-se-sekjavate-na-omilenite-crtani-od-detstvoto-01.jpg

Том и Џери, Попај морнарот и Скуби Ду се само дел од цртаните што го обележаа детството на многу генерации од целиот свет.

Дел од овие цртани се стари повеќе од половина од век, но поради забавните ликови и нивните авантури се популарни дури и денес.

Ако во детството сте гледале цртани, сигурни сме дека помните многу детали, а со овој квиз ќе можете да го проверите тоа.

Во продолжение следат десет прашања од најпопуларните ретро цртани, а вие треба да го погодите точниот одговор.

Колку се сеќавате на омилените цртани од детството?
 1. 1.
  Бакарно време
  Камено време
  Бронзено време
 2. 2.
  Буч
  Ниблс
  Спајк
 3. 3.
  Моркови
  Спанаќ
  Грашок
 4. 4.
  Три
  Четири
  Пет
 5. 5.
  Професорот што ги направи
  Нивната наставничка
  Живеат сами
 6. 6.
  Невработен е
  Во продавница
  Во ресторан за брза храна
 7. 7.
  Диди
  Деби
  Мими
 8. 8.
  Ed, Edd n Eddy
  The Jetsons
  Codename: Kids Next Door
 9. 9.
  Гаргамел
  Азраел
  Лорд Балтазар
 10. 10.
  Шпагети
  Пица
  Лазања

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Колку филмови со Џони Деп ќе познаете од една сцена? Ако Џони Деп е еден од вашите омилени актери, без проблем ќе го решите овој квиз...
Ретро квиз: Само најголемите фанови на Дизни ќе ги познаат сите стари цртани од една сцена Класичните цртани на Дизни со децении се важен дел од детството на многу генерац...
Квиз: Погодете ги филмовите од детството по една сцена Дали се сеќавате на филмовите што беа хит пред повеќе од 20 години и го обележаа...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg