Ретро-квиз: Колку ги помните омилените македонски серии и емисии од минатото?

Се сеќавате ли како се викаше саканата на тајниот агент Изи од телевизиската игра „Изи мизија“?

retro-kviz-kolku-gi-pomnite-omilenite-makedonski-serii-i-emisii-od-minatoto-01.jpgфото: IMDb

Пред 20-тина години, на нашите телевизии се емитуваа многу македонски серии и емисии кои со текот на времето станаа култни.

Сите едвај чекавме да ги видиме новите авантури на хероите од „Наше маало“ и да си го провериме знаењето со „Кој сака да биде милионер“, а ги молевме родителите да ни дозволат да ја играме „Изи мизија“.

Ако и вие сте пораснале со овие емисии и серии, веруваме дека нема да погрешите ниту едно прашање од квизот. 

Колку ги помните омилените македонски серии и емисии од минатото?
 1. 1.
  Клементина
  Кармен
  Калина
 2. 2.
  Бушава азбука
  Весела азбука
  Учиме азбука
 3. 3.
  Гоце Тодоровски
  Ванчо Петрушевски
  Ѓорѓи Колозов
 4. 4.
  Едно дете сонува, во светот на бајките патува
  Сите можни чудеса во светот на бајките живеат
  Во светот на бајките само чудесно, тајно влегуваат
 5. 5.
  Весна Петрушевска
  Игор Џамбазов
  Сашо Мацановски – Трендо
 6. 6.
  12
  15
  18
 7. 7.
  Мајка, татко и син
  Двајца браќа и сестра
  Тројца пријатели
 8. 8.
  Кристина Арнаудова
  Јана Бурческа
  Елена Ристеска
 9. 9.
  Горјан Петревски
  Бошко Смаќоски
  Оливера Николова
 10. 10.
  Лора
  Маја
  Ана

Спирова С. | Црнобело

фото: Јутјуб, depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: Колку латино-американски серии ќе познаете по главните ликови? Дали гледавте латино-американски серии? А, колку од нив помните? Дали гледавт...
Квиз: Погодете ги филмовите од детството по една сцена Дали се сеќавате на филмовите што беа хит пред повеќе од 20 години и го обележаа...
Квиз: Колку ги помните сериите што ги гледавме во 2000-тите? Волшебнички, Серанови и Не дај се, Нина се само дел од добрите серии што ги глед...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg