Квиз: Колку филмови од 2000-тите ќе познаете од една сцена?

Gladiator, Mean Girls и No Country for Old Men се само дел од одличните филмови што ги обележаа 2000-тите – дали ги помните другите?

kviz-kolku-filmovi-od-2000-tite-kje-poznaete-od-edna-scena-01.jpg

Во периодот 2000-2010 се појавија некои од најдобрите холивудски филмови.

Во оваа деценија режисерите уште не се потпираа премногу на компјутерските специјални ефекти и за разлика од повеќето денешни блокбастери, обрнуваа многу внимание на приказната и развојот на ликовите.

Покрај тоа, имаше одлични филмови од буквално секој жанр – од комедии и драми, сè до трилери и хорор-филмови.

Бидејќи 2000-тите и не се така одамна, веруваме дека помните голем дел од филмовите што сте ги изгледале тој период.

Во продолжение следат сцени од 10 филмови од 2000-тите, а вие треба да ги погодите нивните наслови.

Колку филмови од 2000-тите ќе познаете од една сцена?
 1. 1. Од кој филм е оваа сцена?
  Ocean’s Eleven
  The Departed
  The Prestige
 2. 2. Од кој филм е оваа сцена?
  The Dark Knight
  Gladiator
  The Lord of the Rings
 3. 3. Од кој филм е оваа сцена?
  Mamma Mia!
  The Notebook
  Wedding Crushers
 4. 4. Од кој филм е оваа сцена?
  Bridget Jones’s Diary
  Love Actually
  Mean Girls
 5. 5. Од кој филм е оваа сцена?
  Little Miss Sunshine
  Legally Blonde
  Amelie
 6. 6. Од кој филм е оваа сцена?
  Easy A
  Juno
  The Devil Wears Prada
 7. 7. Од кој филм е оваа сцена?
  There Will Be Blood
  Inglorious Basterds
  No Country for Old Men
 8. 8. Од кој филм е оваа сцена?
  The Hangover
  The 40-Year-Old Virgin
  Anchroman: The Legend of Ron Burgundy
 9. 9. Од кој филм е оваа сцена?
  Spirited Away
  Up
  Shrek
 10. 10. Од кој филм е оваа сцена?
  Casino Royale
  Kill Bill: Vol 1
  Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Ќе погодите ли 10 македонски филмови само според една сцена? Вистински Македонец не смее да не даде точен одговор на сите 10 прашања... Дали ...
Квиз: Погодете ги филмовите од детството по една сцена Дали се сеќавате на филмовите што беа хит пред повеќе од 20 години и го обележаа...
Квиз: Колку ги помните сериите што ги гледавме во 2000-тите? Волшебнички, Серанови и Не дај се, Нина се само дел од добрите серии што ги глед...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg