Квиз за филмомани: Колку знаете за филмовите со најголема заработка на сите времиња?

Знаете ли колку години има Роуз кога го запознава Џек во Titanic или, пак, како е вистинското име на Џокер во истоимениот филм од 2019 година?

kviz-za-filmomani-kolku-znaete-za-filmovite-so-najgolema-zarabotka-na-site-vreminja-01.jpg

Снимањето и продукцијата на холивудските филмови чини стотици милиони долари, но само затоа што обично овие филмови заработуваат дупло повеќе од тоа.

Некои од најпопуларните филмови заработуваат и по милијарда долари, и тоа уште во првиот месец од премиерата.

10-те филмови во продолжение имаат заработено над една милијарда долари, а вие треба да одговорите неколку прашања за нив.

Колку знаете за филмовите со најголема заработка на сите времиња?
 1. 1.
  Планетата Тера
  Природниот сателит Пандора
  Пустинската планета Аракис
 2. 2.
  Хулк
  Наташа Романоф
  Танос
 3. 3.
  20 години
  17 години
  25 години
 4. 4.
  Џони Деп
  Бредли Купер
  Крис Прат
 5. 5.
  Исчезнуваат на море
  Исчезнуваат во шума
  Бегаат во друго кралство
 6. 6.
  Две
  Три
  Ниту едно
 7. 7.
  M
  Ив Манипени
  Северин
 8. 8.
  Брус Вејн
  Лекс Лутор
  Артур Флек
 9. 9.
  Harry Potter and the Goblet of Fire
  Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2
  Harry Potter and the Half-Blood Prince
 10. 10.
  Станува крал на Гондор
  Стапува во брак со Арвен
  И двете

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Погодете ги филмовите од детството по една сцена Дали се сеќавате на филмовите што беа хит пред повеќе од 20 години и го обележаа...
Квиз: Колку филмови од 2000-тите ќе познаете од една сцена? Gladiator, Mean Girls и No Country for Old Men се само дел од одличните филмови ...
Квиз: Колку празнични филмови ќе познаете од само една сцена? Оние кои со нетрпение ја чекаат празничната сезона и сакаат да гледаат празнични...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg