Филмски квиз: Погодете го името на оскаровците од 21-ви век, од една сцена

Се сеќавате ли кој корејски филм освои Оскар за најдобар филм или која улога му ја донесе првата статуетка на Леонардо ди Каприо? Колку оскаровци ќе познаете од само една сцена?

filmski-kviz-pogodete-go-imeto-na-oskarovcite-od-21-vi-vek-od-edna-scena-01.jpg

Филмовите кои добиваат Оскар, особено во поважните категории, се некои од најпопуларните. Па, дури и да не ги следите Оскарите, кога тогаш ќе налетате на наградуваните филмови.

Во продолжение следат сцени од 10 филмови кои освоиле Оскар во некоја од поважните категории, а вие треба да им ги погодите имињата.

Погодете го името на оскаровците од 21-ви век, од една сцена
 1. 1. За кој филм Натали Портман освои Оскар за најдобра женска главна улога?
  Black Swan
  Crash
  Million Dollar Baby
 2. 2. Кој филм освои Оскар за најдобар филм во 2001 година?
  Slumdog Millionaire
  Gladiator
  A Beautiful Mind
 3. 3. Кој корејски филм освои Оскар за најдобар филм во 2020 година?
  Parasite
  Argo
  The Artist
 4. 4. За кој филм Рами Малек освои Оскар за најдобра машка главна улога?
  The Hurt Locker
  Nomadland
  Bohemian Rhapsody
 5. 5. За кој филм Ема Стоун освои Оскар за најдобра женска главна улога?
  Green Book
  La La Land
  The Departed
 6. 6. Кој филм освои Оскар за најдобар филм во 2004 година?
  The Lord of the Rings: Return of the King
  Birdman
  Moonlight
 7. 7. Кој филм му донесе Оскар за најдобра машка главна улога на Хоакин Феникс?
  American Beauty
  The King’s Speech
  Joker
 8. 8. Кој филм на Гилермо дел Торо освои Оскар за најдобар филм?
  Spotlight
  The Shape of Water
  No Country for Old Men
 9. 9. Кој филм со Ричард Гир, Рене Зелвегер и Кетрин Зита-Џон освои Оскар за најдобар филм?
  Chicago
  The Pianist
  Darkest Hour
 10. 10. Кој филм му го донесе првиот Оскар на Леонардо ди Каприо?
  CODA
  The Revenant
  12 Years a Slave

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ретро квиз: Колку филмови од 90-тите ќе познаете од една сцена? Дали се сеќавате на филмовите кои беа хит во 1990-тите? Дали мислите дека можете...
Квиз: Ќе ги познаете ли актерите од култните македонски филмови? Дали гледате македонски филмови? А, дали ги знаете имињата на најпопуларните акт...
Квиз: Колку добро ги познавате цртаните од '90-тите? Дали сте љубител на цртани филмови? Колку често ги гледавте кога бевте деца? Зна...
Квиз: Погодете ги популарните филмови од 2020-тите од една сцена Ако се сметате за филмоман и редовно ги следите новостите од филмската индустриј...
Квиз: Дали ќе ги погодите сите 10 актери и нивните култни улоги? Кој актер ја глумеше главната улога во American Psycho? А кој лик го играше Хари...
Квиз: Погодете ги популарните хорор филмови од една сцена Дали сакате хорор филмови? Дали можете да ги познаете најпопуларните од само едн...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg