Квиз: 10 научни прашања што треба да ги знаете – колку ќе одговорите?

Знаете ли колку време ѝ треба на Земјата за да направи круг околу Сонцето или кој систем го штити нашето тело од болести?

kviz-10-nauchni-prashanja-shto-treba-da-gi-znaete-kolku-kje-odgovorite-01.jpg

Природните науки се едни од најтешките за изучување, но дури и да не сме експерти, сите треба да ги знаеме барем најосновните работи.

Ако сте обрнувале внимание на часовите во училиште, тогаш сигурно и вие ги знаете овие работи.

10 научни прашања што треба да ги знаете – колку ќе одговорите?
 1. 1.
  24 часа
  6 месеци
  365 дена
 2. 2.
  Атом
  Молекула
  Клетка
 3. 3.
  Респираторен систем
  Кардиоваскуларен систем
  Имунолошки систем
 4. 4.
  Еден
  Два
  Околу десет
 5. 5.
  Динамика
  Електричен полнеж
  Квантна механика
 6. 6.
  56
  36
  46
 7. 7.
  Еволуција
  Метаморфоза
  Фотосинтеза
 8. 8.
  Неутрон
  Протон
  Електролит
 9. 9.
  Магнезиум
  Дијамант
  Платина
 10. 10.
  Паскал
  Њутн
  Келвин

Спирова С. | Црнобело

фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: 10 лесни прашања што треба да ги знаете од општа култура Колку елементи има во периодниот систем? А, колкав е збирот на аглите во триагол...
Квиз: Прашања кои мора да ги знаете ако сте имале 5-ки во училиште Знаете ли што е Ел Дорадо или кои бои се наоѓаат на знамето на Италија? Знает...
Медицински квиз: Дали ги знаете основните работи? Знаете ли што е ешерихија коли или, пак, каде се наоѓа штитната жлезда? Знает...
Квиз: 10 (лесни) научни прашања што повеќето ги одговараат погрешно Знаете ли колку бои има виножитото или колку време ѝ треба на светлината да стиг...
Квиз: 7 општи прашања кои мора да ги знаете - на колку ќе одговорите точно? Колку од овие општи прашања, од различни објасти, можете да ги одговорите точно ...
Квиз: Колку се сеќавате на македонската поезија што се учи во училиште? Дали сте од оние што сите песни ги учеа напамет и гордо сакаат да покажат дека г...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg