Квиз: 10 општи прашања што треба да ги знаете – на колку ќе одговорите точно?

Дали сте подготвени за малку забава, ама и да си го проверите знаењето?

kviz-10-opshti-prashanja-shto-treba-da-gi-znaete-na-kolku-kje-odgovorite-tochno-01.jpg

Пред вас е квиз со 10 прашања кој ќе ве тестира во различни области - од литература и географија до наука и историја.

Колку од овие прашања ќе одговорите точно?

10 општи прашања што треба да ги знаете – на колку ќе одговорите точно?
 1. 1.
  Фјодор Достоевски
  Лав Толстој
  Иван Тургенев
 2. 2.
  Кина
  Русија
  САД
 3. 3.
  Азија
  Европа
  Јужна Америка
 4. 4.
  Рим
  Фиренца
  Венеција
 5. 5.
  Атлантски Океан
  Тихи Океан
  Арктички Океан
 6. 6.
  Син кит
  Слон
  Поларна мечка
 7. 7.
  1914
  1939
  1945
 8. 8.
  Монтреал
  Торонто
  Отава
 9. 9.
  Монт Еверест
  К2
  Анапурна
 10. 10.
  Франц Кафка
  Габриел Гарсија Маркез
  Ернест Хемигвеј

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: 10 лесни прашања што треба да ги знаете од општа култура Колку елементи има во периодниот систем? А, колкав е збирот на аглите во триагол...
Квиз: 10 општи прашања за кои не смеете да побарате помош од Гугл Во која измислена земја се случува дејствието на „Петар Пан“? Каде се наоѓаат Во...
Квиз: 7 општи прашања кои мора да ги знаете - на колку ќе одговорите точно? Колку од овие општи прашања, од различни објасти, можете да ги одговорите точно ...
Квиз: 10 општи прашања на кои не смеете да го згрешите одговорот Кој е најголемиот цицач во светот? Од колку бои е составено виножитото? На овие ...
Квиз: 7 прашања за сезнајковци – ќе ги одговорите ли без Гугл? Кој е автор на цртежот The Vitruvian Man (Витрувиев човек)? Која азиска држ...
Квиз: Можете ли да ги погодите сите одговори што почнуваат на буквата „Б“? Кој град се наоѓа 28m под морското ниво? Кое овошје е полно со калиум? Колк...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg