Квиз: 10 (тешки) прашања што ќе ги одговорат само експерти по географија

Знаете ли на која држава припаѓаат островите Галапагос или во кој дел од Африка се наоѓа Кенија?

kviz-10-teshki-prashanja-shto-kje-gi-odgovorat-samo-eksperti-po-geografija-01.jpg

Ако сте сигурни дека се истакнувате со знаењето по географија, овој квиз ќе биде прелесен за вас.

Во продолжение следат 10 прашања од областа на географијата, а вие треба да им го погодите точниот одговор.

10 (тешки) прашања што ќе ги одговорат само експерти по географија
 1. 1.
  Монт Еверест
  Нанга Парбат
  Фуџи
 2. 2.
  Северна Африка
  Источна Африка
  Јужна Африка
 3. 3.
  Јужна Кореја
  Јапонија
  Непал
 4. 4.
  Ерменија
  Кувајт
  Авганистан
 5. 5.
  Монголија
  Северна Кореја
  Ниту една од наведените
 6. 6.
  Русија
  САД
  Велика Британија
 7. 7.
  Рабат
  Маракеш
  Казабланка
 8. 8.
  Шпанија
  Португалија
  Шкотска
 9. 9.
  Австралија
  Африка
  Јужна Америка
 10. 10.
  Того
  Еквадор
  Либан

Спирова С. | Црнобело

фото: freepik.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: 7 прашања на кои ниту еден Македонец не смее да погреши Ако летово ја посетите плажа Сливница, во кое езеро ќе се бањате? Кој е „градот ...
Квиз: 7 општи прашања кои мора да ги знаете - на колку ќе одговорите точно? Колку од овие општи прашања, од различни објасти, можете да ги одговорите точно ...
Квиз: Математички задачи кои ќе ги решат основци – можете ли вие? Како се снаоѓате со основните математички операции, со малку покомплицирани комб...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg