Квиз: Погодете го значењето на 10 популарни латински изрази

Знаете ли што значат латинските изрази De facto и Persona non grata?

kviz-pogodete-go-znachenjeto-na-10-popularni-latinski-izrazi-01.jpg

Иако се смета за мртов јазик, и денес се користат многу латински изрази и зборови.

Овие зборови и изрази генерално доминираат во областа на медицината и правото, но сите сме слушнале голем дел од нив.

Во продолжение следуваат 10 популарни латински изрази, а вие треба да им го погодите значењето.

За да го видите точниот одговор, кликнете на секоја од сликите.

Погодете го значењето на 10 популарни латински изрази
 1. 1.
  Кликни за одговорот
 2. 2.
  Кликни за одговорот
 3. 3.
  Кликни за одговорот
 4. 4.
  Кликни за одговорот
 5. 5.
  Кликни за одговорот
 6. 6.
  Кликни за одговорот
 7. 7.
  Кликни за одговорот
 8. 8.
  Кликни за одговорот
 9. 9.
  Кликни за одговорот
 10. 10.
  Кликни за одговорот

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: Дали знаете повеќе од просечен осмоодделенец? Знаете ли кој го изградил Мачу Пикчу или која сила нè држи на Земјата? Знаете...
Квиз: 10 научни прашања што треба да ги знаете – колку ќе одговорите? Знаете ли колку време ѝ треба на Земјата за да направи круг околу Сонцето или ко...
Географски квиз: Погодете во која држава се наоѓаат градовите Знаете ли каде е Осака? А, дали знаете каде се наоѓа Мека? Знаете ли каде е О...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg