Квиз: Прашања кои мора да ги знаете ако сте имале 5-ки во училиште

Знаете ли што е Ел Дорадо или кои бои се наоѓаат на знамето на Италија?

kviz-prashanja-koi-mora-da-gi-znaete-ako-ste-imale-5-ki-vo-uchilishte-01.jpg

Ако сте биле одличен ученик, веруваме дека не сте го изгубиле целото знаење од училиште.

А, дури и да не сте биле, низ годините сигурно сте научиле многу работи.

Со овие прашања ќе откриете колку е широки вашите општи познавања.

Прашања кои мора да ги знаете ако сте имале 5-ки во училиште
 1. 1.
  Пума
  Гепард
  Лав
 2. 2.
  Тиркизна
  Циклама
  Ниту една
 3. 3.
  Мери Шели
  Вирџинија Вулф
  Емили Бронте
 4. 4.
  Ангола
  Лаос
  И двете се наоѓаат во Африка
 5. 5.
  Зелена, бела и црвена
  Зелена, бела и жолта
  Црвена, жолта и сина
 6. 6.
  Митски град направен од злато
  Археолошко наоѓалиште во Мексико
  Област во Португалија
 7. 7.
  Кожув
  Галичица
  Беласица
 8. 8.
  Околу 37 денари
  Околу 62 денари
  Околу 104 денари

Спирова С. | Црнобело

фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: 10 лесни прашања што треба да ги знаете од општа култура Колку елементи има во периодниот систем? А, колкав е збирот на аглите во триагол...
Квиз: 10 општи прашања за кои не смеете да побарате помош од Гугл Во која измислена земја се случува дејствието на „Петар Пан“? Каде се наоѓаат Во...
Квиз: 7 општи прашања кои мора да ги знаете - на колку ќе одговорите точно? Колку од овие општи прашања, од различни објасти, можете да ги одговорите точно ...
Квиз: 10 општи прашања на кои не смеете да го згрешите одговорот Кој е најголемиот цицач во светот? Од колку бои е составено виножитото? На овие ...
Квиз: 7 прашања за сезнајковци – ќе ги одговорите ли без Гугл? Кој е автор на цртежот The Vitruvian Man (Витрувиев човек)? Која азиска држ...
Медицински квиз: Дали ги знаете основните работи? Знаете ли што е ешерихија коли или, пак, каде се наоѓа штитната жлезда? Знает...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg