Квиз: 10 општи прашања за кои не смеете да побарате помош од Гугл

Во која измислена земја се случува дејствието на „Петар Пан“? Каде се наоѓаат Водопадите на Рајна? Под кое име е познат „женскиот хормон“?

kviz-10-opshti-prashanja-za-koi-ne-smeete-da-pobarate-pomosh-od-gugl-01_copy.jpg

За повеќето општи прашања, кои ви се познати од училиште или од секојдневниот живот, не би требало да барате ничија помош, најмалку од Гугл.

Сепак, на колку од овие забавни 10 прашања ќе одговорите точно?

Тестирајте се и забавувајте се.

10 општи прашања за кои не смеете да побарате помош од Гугл
 1. 1.
  Арендејл
  Недојдија
  Нарнија
 2. 2.
  Крафт
  Вили Вонка
  Линдт
 3. 3.
  Сливи
  Диња
  Авокадо
 4. 4.
  Арес
  Посејдон
  Зевс
 5. 5.
  САД и Советскиот Сојуз
  САД, Канада и Обединетото Кралство
  САД, Кина и Франција
 6. 6.
  Бали
  Закинтос
  Гренланд
 7. 7.
  Австрија
  Германија
  Швајцарија
 8. 8.
  Ват
  Ампер
  Волт
 9. 9.
  Аметист
  Смарагд
  Рубин
 10. 10.
  Тестостерон
  Естроген
  Прогестерон

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Квиз: 7 општи прашања кои мора да ги знаете - на колку ќе одговорите точно? Колку од овие општи прашања, од различни објасти, можете да ги одговорите точно ...
Квиз: 10 општи прашања на кои не смеете да го згрешите одговорот Кој е најголемиот цицач во светот? Од колку бои е составено виножитото? На овие ...
Квиз: 7 прашања на кои ниту еден Македонец не смее да погреши Ако летово ја посетите плажа Сливница, во кое езеро ќе се бањате? Кој е „градот ...
Колку прашања од квизот „Кој сака да биде милионер“ можете да погодите? Дали се сметате себеси за личност со обемни знаења од сите области? Тогаш овој к...
Квиз: Прашања кои мора да ги знаете ако сте имале 5-ки во училиште Знаете ли што е Ел Дорадо или кои бои се наоѓаат на знамето на Италија? Знает...
Квиз: Погодете ги имињата на буквите од грчката азбука Покрај алфа и бета, знаете ли како се пишуваат другите букви од грчката азбука, ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg