Квиз: 10 лесни прашања што треба да ги знаете од општа култура

Колку елементи има во периодниот систем? А, колкав е збирот на аглите во триаголник?

kviz-10-lesni-prashanja-shto-treba-da-gi-znaete-od-opshta-kultura-01.jpg

Без разлика дали сте љубопитна личност или не се интересирате за многу области, постојат некои работи што би требало да ги знаете од општа култура.

Па, дали ги знаете или треба да се потсетите барем на она што сте го учеле на училиште?

10 лесни прашања што треба да ги знаете од општа култура
 1. 1.
  Илјада години
  Милион години
  Ниту едно
 2. 2.
  Рим
  Фиренца
  Венеција
 3. 3.
  Troy
  The Departed
  Titanic
 4. 4.
  243
  118
  95
 5. 5.
  Тајланд
  Индонезија
  Малезија
 6. 6.
  Олдос Хаксли
  Џорџ Орвел
  Реј Бредбери
 7. 7.
  Школки
  Полжави
  И двете
 8. 8.
  90 степени
  180 степени
  360 степени
 9. 9.
  Херодот
  Хомер
  Софокле
 10. 10.
  Австралија
  Африка
  Азија

Спирова С. | Црнобело

фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: 10 општи прашања за кои не смеете да побарате помош од Гугл Во која измислена земја се случува дејствието на „Петар Пан“? Каде се наоѓаат Во...
Квиз: 7 општи прашања кои мора да ги знаете - на колку ќе одговорите точно? Колку од овие општи прашања, од различни објасти, можете да ги одговорите точно ...
Квиз: Прашања кои мора да ги знаете ако сте имале 5-ки во училиште Знаете ли што е Ел Дорадо или кои бои се наоѓаат на знамето на Италија? Знает...
Квиз: Колку знаете за 7-те светски чуда на модерниот свет? Големиот кинески ѕид, Таџ Махал, Чичен Ица – проверете колку знаете за 7-те свет...
Квиз за остроумни: 10 општи прашања кои никако не смеете да ги згрешите Колку е висок Титов Врв на Шар Планина? Колку време траела најкратката војна во ...
Квиз: Без помош од Гугл, на колку од овие општи прашања ќе одговорите точно? Како се вика бувот на Хари Потер? А знаете ли од колку држави се составени САД? ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg