Квиз: Дали ги знаете главните градови во Европа?

Знаете ли кој е главниот град на Сан Марино? А, на Андора?

kviz-dali-gi-znaete-glavnite-gradovi-vo-evropa-01.jpg

Европа ја сочинуваат речиси 50 држави, а кога станува збор за нивните главни градови, сигурни сме дека ги знаете барем половина.

Можете ли да ги погодите главните градови на земјите во продолжение?

Дали ги знаете главните градови во Европа?
 1. 1.
  Анкам
  Андора ла Веља
  Каниљу
 2. 2.
  Коупавогир
  Кеплавик
  Рејкјавик
 3. 3.
  Крајова
  Букурешт
  Констанца
 4. 4.
  Подгорица
  Котор
  Будва
 5. 5.
  Марибор
  Блед
  Љубљана
 6. 6.
  Сан Марино
  Борго Маџоре
  Нема главен град
 7. 7.
  Белфаст
  Корк
  Даблин
 8. 8.
  Брест
  Минск
  Гомељ
 9. 9.
  Лисабон
  Порто
  Авеиро
 10. 10.
  Острава
  Брно
  Прага

Спирова С. | Црнобело

фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: 10 лесни прашања што треба да ги знаете од општа култура Колку елементи има во периодниот систем? А, колкав е збирот на аглите во триагол...
Квиз: 10 општи прашања за кои не смеете да побарате помош од Гугл Во која измислена земја се случува дејствието на „Петар Пан“? Каде се наоѓаат Во...
Квиз: 10 општи прашања на кои не смеете да го згрешите одговорот Кој е најголемиот цицач во светот? Од колку бои е составено виножитото? На овие ...
Квиз: 7 општи прашања кои мора да ги знаете - на колку ќе одговорите точно? Колку од овие општи прашања, од различни објасти, можете да ги одговорите точно ...
Квиз: 7 прашања за сезнајковци – ќе ги одговорите ли без Гугл? Кој е автор на цртежот The Vitruvian Man (Витрувиев човек)? Која азиска држ...
Квиз: Прашања кои мора да ги знаете ако сте имале 5-ки во училиште Знаете ли што е Ел Дорадо или кои бои се наоѓаат на знамето на Италија? Знает...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg