Квиз за авантуристи: Каде се наоѓаат европските туристички атракции?

Знаете ли каде се наоѓа Версајскиот дворец? А, дали знаете во кој шпански град се наоѓа живописниот парк кој е дизајниран од Гауди?

kviz-za-avanturisti-kade-se-naogjaat-evropskite-turistichki-atrakcii-01.jpg

Дури и ако сте немале можност да патувате многу, доколку сте авантурист во душа, тогаш сигурни сме дека многу добро ги знаете популарните дестинации и атракции низ Европа.

Земјите низ Европа се популарна туристичка дестинација, особено во лето, дури и за жителите на државите од другите континенти.

Проверете колку вие сте запознати со атракциите што ги нуди Европа.

Каде се наоѓаат европските туристички атракции?
 1. 1. Каде можете да го видите ова рибарско село?
  Франција
  Италија
  Шпанија
 2. 2. На кој грчки остров се наоѓа оваа плажа?
  Миконос
  Крит
  Закинтос
 3. 3. Во кој град во Шпанија можете да го видите овој парк?
  Барселона
  Мадрид
  Валенсија
 4. 4. Во која држава се наоѓа Версајскиот дворец?
  Малта
  Франција
  Португалија
 5. 5. Во кој хрватски град се наоѓа оваа тврдина?
  Макарска
  Сплит
  Дубровник
 6. 6. Кој град во Португалија се гледа на фотката?
  Лисабон
  Порто
  Брага
 7. 7. Во која европска држава можете да ја видите оваа црква?
  Црна Гора
  Хрватска
  Македонија
 8. 8. Каде во Малта се наоѓа оваа порта?
  Валета
  Мдина
  Забар
 9. 9. Во која држава можете да ја видите оваа уникатна формација?
  Грција
  Шпанија
  Кипар
 10. 10. Во кој црногорски град е направена оваа фотка?
  Котор
  Будва
  Херцег Нови

Спирова С. | Црнобело

фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Квиз: 10 лесни прашања што треба да ги знаете од општа култура Колку елементи има во периодниот систем? А, колкав е збирот на аглите во триагол...
Квиз: 10 општи прашања за кои не смеете да побарате помош од Гугл Во која измислена земја се случува дејствието на „Петар Пан“? Каде се наоѓаат Во...
Квиз: 10 општи прашања на кои не смеете да го згрешите одговорот Кој е најголемиот цицач во светот? Од колку бои е составено виножитото? На овие ...
Квиз: 7 општи прашања кои мора да ги знаете - на колку ќе одговорите точно? Колку од овие општи прашања, од различни објасти, можете да ги одговорите точно ...
Квиз: 7 прашања за сезнајковци – ќе ги одговорите ли без Гугл? Кој е автор на цртежот The Vitruvian Man (Витрувиев човек)? Која азиска држ...
Квиз за експерти по географија: Дали ја познавате Европа? Колку големи притоки има реката Вардар? А кој е главен град на Романија? Тестира...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg