Квиз: Погодете ги популарните дестинации кои почнуваат со буквата „А“

Можете ли да се сетите која популарна летна дестинација во Кипар почнува на буквата „А“? Знаете ли која древна населба се наоѓа во Штип?

kviz-pogodete-gi-popularnite-destinacii-koi-pochnuvaat-so-bukvata-a-01.jpg

Не треба да го имате пропатувано светот за да ги знаете популарните туристички атракции.

Доста често ова се места со историска и културолошка значајност и многумина ги знаат од „општа култура“.

Дали вие ги препознавате популарните дестинации? A, оние кои почнуваат со буквата „А“?

За да го видите точниот одговор, кликнете на секоја фотографија.

Погодете ги популарните дестинации кои почнуваат со буквата „А“
 1. 1. Како се вика оваа популарна атракција во Атина?
  Кликни за одговорот
 2. 2. Кој е главниот град на Обединетите Арапски Емирати?
  Кликни за одговорот
 3. 3. Како се вика овој древен град во Камбоџа?
  Кликни за одговорот
 4. 4. Во кој индиски град се наоѓа Таџ Махал?
  Кликни за одговорот
 5. 5. Како се вика овој уникатен град во Италија?
  Кликни за одговорот
 6. 6. Една од попознатите дестинации во Кипар е…
  Кликни за одговорот
 7. 7. Во која држава се наоѓа оваа оперска куќа?
  Кликни за одговорот
 8. 8. Како се вика овој кањон во Аризона, САД?
  Кликни за одговорот
 9. 9. Која древна населба се наоѓа во Штип?
  Кликни за одговорот

Спирова С. | Црнобело

фото: depositphotos.com, Википедија

Би можело да ве интересира:

Квиз: Дали ќе ги погодите сите одговори што почнуваат на буквата „Г“? Со кој филм се прослави Расел Кроу? Во која држава се наоѓа планината Олимп? Про...
Тестирајте се низ 10 примери: Дали ја пишувате буквата „ј“ на вистинското место? Успеаја или успејаа? Залајаа или залааја? Знаете ли каде се пишува буквата „ј“? ...
Квиз: Колку знаете за 7-те светски чуда на древниот свет? Знаете ли во кој древен град во денешна Турција се наоѓал Храмот на Артемида? ...
Квиз: Прашања кои мора да ги знаете ако сте имале 5-ки во училиште Знаете ли што е Ел Дорадо или кои бои се наоѓаат на знамето на Италија? Знает...
Квиз: Ќе ги погодите ли сите одговори што почнуваат на буквата „К“? Која наша пејачка седеше во иста клупа со Кире Лазаров? А како се вика вториот н...
Медицински квиз: Дали ги знаете основните работи? Знаете ли што е ешерихија коли или, пак, каде се наоѓа штитната жлезда? Знает...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg