Квиз за експерти по географија: Колку ги знаете главните градови на државите?


Квиз за експерти по географија: Колку ги знаете главните градови на државите?

Ако сакате географија и добро ги знаете главните градови на повеќето држави, тогаш сигурно ќе ви се допадне овој квиз.

kviz-za-eksperti-po-geografija-kolku-gi-znaete-glavnite-gradovi-na-drzhavite-01.jpg

Скоро сите ги знаеме главните градови на попознатите држави во светот, но малкумина можат да се пофалат дека знаат повеќе од тоа.

Ако верувате дека спаѓате во тие малкумина, овој квиз ќе ви даде можност да го докажете тоа.

Во продолжение следат 10 прашања за помалку познатите главни градови на државите, а вие треба да одговорите точно на што е можно повеќе.

Колку ги знаете главните градови на државите?
 1. 1.
  Лима
  Богота
  Ла Паз
 2. 2.
  Словачка
  Унгарија
  Романија
 3. 3.
  Сирија
  Либан
  Јордан
 4. 4.
  Папете
  Порт о Пренс
  Санто Доминго
 5. 5.
  Малезија
  Индонезија
  Камбоџа
 6. 6.
  Пјонгјанг
  Нур-Султан
  Улан Батор
 7. 7.
  Костарика
  Панама
  Никарагва
 8. 8.
  Канбера
  Мелбурн
  Сиднеј
 9. 9.
  Велс
  Канада
  Нов Зеланд
 10. 10.
  Сао Паоло
  Бразилија
  Рио де Жанеиро

Спирова С. | Црнобело / Фото: depositphotos

Би можело да ве интересира:

Квиз: Дали логиката ви е силна страна? Колку загатки ќе успеете да погодите точно? Логиката ви е силна страна ако ниту ...
Квиз: Колку добро ја познавате нашата татковина? Историски факти, географски поими, секојдневни, но важни работи - колку добро ја...
Квиз: Дали важите за човек со широки општи познавања во друштвото? Дали можете да се впуштите во разговор на разни теми кога сте во секое друштво и...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg