Квиз: Од сè по нешто – 10 прашања што ќе ги одговорат само сезнајковците


Квиз: Од сè по нешто – 10 прашања што ќе ги одговорат само сезнајковците

Ако се сметате за сезнајко и верувате дека знаете по нешто од секоја област, ве предизвикуваме да го решите овој квиз.

kviz-od-se-po-neshto-10-prashanja-shto-kje-gi-odgovorat-samo-seznajkovcite-01.jpg

Дали сте личност со широки познавања, која постојано сака да учи нови нешта? Тогаш овој квиз нема да ви претставува никаков проблем.

Во квизот ќе најдете од сè по нешто – од прашања од областа на биологијата, па сè до прашања по историја. Дали ќе одговорите точно на сите?

Од сè по нешто – 10 прашања што ќе ги одговорат само сезнајковците
 1. 1.
  Кожата
  Мозокот
  Белите дробови
 2. 2.
  Самојед
  Долговлакнест шкотски овчар
  Швајцарски овчар
 3. 3.
  10 животи
  9 животи
  8 животи
 4. 4.
  Готварска сол
  Гликоза
  Сода бикарбона
 5. 5.
  3
  5
  6
 6. 6.
  90 степени
  180 степени
  360 степени
 7. 7.
  Метафаза
  Анафаза
  Интерфаза
 8. 8.
  Луис Карол
  К. С. Луис
  А. А. Милн
 9. 9.
  Украина
  Романија
  Русија
 10. 10.
  Одмазда на кралицата Ана (Queen Anne’s Revenge)
  Мери Селест (Mary Celeste)
  Санта Марија (Santa Maria)

Спирова С. | Црнобело / фото: depositphotos

Би можело да ве интересира:

Квиз: Дали логиката ви е силна страна? Колку загатки ќе успеете да погодите точно? Логиката ви е силна страна ако ниту ...
Квиз: Колку добро ја познавате нашата татковина? Историски факти, географски поими, секојдневни, но важни работи - колку добро ја...
Квиз: Дали важите за човек со широки општи познавања во друштвото? Дали можете да се впуштите во разговор на разни теми кога сте во секое друштво и...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg