Квиз: 10 географски прашања за сезнајковци – можете ли да ги одговорите сите?


Квиз: 10 географски прашања за сезнајковци – можете ли да ги одговорите сите?

Ако отсекогаш сте ја сакале географијата и сметате дека знаете повеќе од просечната личност, тогаш обидете се да го решите овој квиз.

kviz-10-geografski-prashanja-za-seznajkovci-mozhete-li-da-gi-odgovorite-site-01.jpg

Можеби географијата не бара да решавате тешки задачи или да ги помните хемиските својства на секој елемент, но ретко кој може да се пофали дека навистина знае многу за оваа област.

Не секој може да ги запомни многуте држави, градови, планини, реки и езера, заедно со нивните географски карактеристики. Нo, ако сметате дека ова не ви претставува никако проблем, ве предизвикуваме да го решите овој квиз.

10-те прашања во продолжение се од областа на географијата, а само сезнајковците ќе одговорат точно на сите.

10 географски прашања за сезнајковци – можете ли да ги одговорите сите?
 1. 1.
  Полска
  Грузија
  Украина
 2. 2.
  Бангкок
  Каиро
  Њујорк
 3. 3.
  Нов Зеланд
  Тајланд
  Кенија
 4. 4.
  Бутан
  Еквадор
  Сенегал
 5. 5.
  Рејнир
  Анапурна
  Монблан
 6. 6.
  Ирска
  Северна Кореја
  Португалија
 7. 7.
  Даблин
  Париз
  Мадрид
 8. 8.
  Мексико
  Египет
  Демократска Република Конго
 9. 9.
  Кина
  Австралија
  Уругвај
 10. 10.
  Карпати
  Пиринеи
  Атлас

Спирова С. | Црнобело / Фото: depositphotos

Би можело да ве интересира:

Квиз: Колку всушност знаете за технологијата што ја користите секојдневно? Денес компјутерите и смартфоните се сеприсутни – ги користиме за работа, ги кори...
Квиз: Дали логиката ви е силна страна? Колку загатки ќе успеете да погодите точно? Логиката ви е силна страна ако ниту ...
Квиз: Колку добро ја познавате нашата татковина? Историски факти, географски поими, секојдневни, но важни работи - колку добро ја...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg