Квиз: 10 прашања од разни области – сите треба точно да одговорат на барем 5


Квиз: 10 прашања од разни области – сите треба точно да одговорат на барем 5

Ако сте љубопитна личност која знае по нешто од секоја област, тогаш овој квиз нема да ви претставува никаков проблем.

kviz-10-prashanja-od-razni-oblasti-site-treba-tochno-da-odgovorat-na-barem-5-01.jpg

Иако не можеме да бидеме експерти за сè, добро би било да имаме барем минимално познавање од скоро секоја област. Со овој квиз можете да дознаете дали ова важи и за вас, или треба да се потсетите на некои работи.

10-те прашања во продолжение се од разни области, но се нешта кои би требало да ни се познати на сите. Вие треба да им го погодите точниот одговор.

Квиз: 10 прашања од разни области – сите треба точно да одговорат на барем 5
 1. 1.
  Кондензација
  Акумулација
  Радијација
 2. 2.
  Bos taurus
  Canis lupus familiaris
  Ursus maritimus
 3. 3.
  Кралот Артур
  Кралот Луј
  Кралот Џорџ
 4. 4.
  4
  5
  6
 5. 5.
  Леонардо да Винчи
  Рафаело Санти
  Сандро Ботичели
 6. 6.
  Невада
  Вајоминг
  Канзас
 7. 7.
  Касписко Езеро (Касписко Море)
  Бајкалско Езеро
  Езерото Малави
 8. 8.
  Мерил Стрип
  Ингрид Бергман
  Кетрин Хепберн
 9. 9.
  Марсел Пруст
  Френсис Скот Фицџералд
  Габриел Гарсија Маркез
 10. 10.
  Ушите
  Градите
  Носот

Спирова С. | Црнобело / Фото: depositphotos

Би можело да ве интересира:

Квиз: Колку всушност знаете за технологијата што ја користите секојдневно? Денес компјутерите и смартфоните се сеприсутни – ги користиме за работа, ги кори...
Квиз: Дали логиката ви е силна страна? Колку загатки ќе успеете да погодите точно? Логиката ви е силна страна ако ниту ...
Квиз: Колку добро ја познавате нашата татковина? Историски факти, географски поими, секојдневни, но важни работи - колку добро ја...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg