Квиз: Знамиња кои треба да ги знаат сите – колку ќе успеете да погодите?


Квиз: Знамиња кои треба да ги знаат сите – колку ќе успеете да погодите?

Дали ви оди географијата? Дали мислите дека ги знаете „најпопуларните“ знамиња на државите? Тогаш овој квиз ќе биде прелесен за вас.

kviz-znaminja-koi-treba-da-gi-znaat-site-kolku-kje-uspeete-da-pogodite-01.jpg

Ретко кој може да се пофали дека ги знае сите знамиња на државите, но некои од нив сретнуваме почесто, а и сме ги учеле во училиште, па би требало да ни се познати.

Во продолжение следат знамињата на 10 попознати држави, а вие треба да погодите за кои станува збор.

Знамиња кои треба да ги знаат сите – колку ќе успеете да погодите?
 1. 1. На која држава е ова знаме?
  Бугарија
  Белгија
  Белорусија
 2. 2. Ова знаме е на…
  Белизе
  Бразил
  Барбадос
 3. 3. На која држава ѝ припаѓа ова знаме?
  Чешка
  Чад
  Чиле
 4. 4. Ова е знамето на…
  Порторико
  Доминиканска Република
  Ангола
 5. 5. На која држава е ова знаме?
  Лаос
  Виетнам
  Камбоџа
 6. 6. Ова е знамето на…
  Грција
  Финска
  Латвија
 7. 7. На која држава е ова знаме?
  Германија
  Италија
  Холандија
 8. 8. Ова е знамето на…
  Хонгконг
  Кина
  Јужна Кореја
 9. 9. На која држава е ова знаме?
  Индија
  Ирска
  Иран
 10. 10. Ова е знамето на…
  Кенија
  Уганда
  Сомалија

Спирова С. | Црнобело / Фото: depositphotos

Би можело да ве интересира:

Квиз: Колку всушност знаете за технологијата што ја користите секојдневно? Денес компјутерите и смартфоните се сеприсутни – ги користиме за работа, ги кори...
Квиз: Дали логиката ви е силна страна? Колку загатки ќе успеете да погодите точно? Логиката ви е силна страна ако ниту ...
Квиз: Дали важите за човек со широки општи познавања во друштвото? Дали можете да се впуштите во разговор на разни теми кога сте во секое друштво и...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg