Квиз: 10 општи, но малку потешки прашања – мислите дека ќе ги одговорите сите?

Ако сакате да учите нови работи, во тек сте со она што се случува и сметате дека се истакнувате над другите со вашето знаење, овој квиз ќе биде прелесен за вас.

kviz-10-opshti-no-malku-poteshki-prashanja-mislite-deka-kje-gi-odgovorite-site01.jpg

Постојат општи работи што ги знаеме скоро сите, но постојат и општи работи што им се познати на малкумина.

Овој квиз е комбинација од двете, но повеќето прашања се малку потешки од вообичаено.

Дали мислите дека ќе одговорите точно на сите?

10 општи, но малку потешки прашања – мислите дека ќе ги одговорите сите?
 1. 1.
  8
  4
  6
 2. 2.
  Луѓе
  Пајаци
  Темница
 3. 3.
  Горила
  Орангутан
  Шимпанзо
 4. 4.
  Марлон Брандо
  Кори Фелдман
  Емил Јанингс
 5. 5.
  Сан Франциско
  Њујорк
  Лос Анџелес
 6. 6.
  Германија
  Белгија
  Италија
 7. 7.
  Дијагонално
  Во која било насока
  Во облик на буквата „Г“
 8. 8.
  Клуб 27
  Клуб 28
  Клуб 29
 9. 9.
  America the Great
  The Star-Spangled Banner
  God Bless America
 10. 10.
  Fantasia
  Sleeping Beauty
  Snow White and the Seven Dwarfs

Спирова С. | Црнобело / Фото: depositphotos

Би можело да ве интересира:

Квиз: Само за експерти од сите области – дали се истакнувате со вашето знаење? Ако имате добри познавања од скоро сите области, овој квиз ќе биде прелесен за в...
Квиз: Знаете ли кои валути се користат во државите ширум светот? Ако знаете многу за странските валути и во кои држави се користат, без проблем ќ...
Квиз: Прашања од општа култура кои добро ќе ве замислат Дали ги знаете најосновните работи од разните области како литература, географиј...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg